Kiedy stosuje się żywienie medyczne?
Żywność medyczna najczęściej stosowana jest w przypadku choroby nowotworowej lub jako żywność okołooperacyjna. Dzięki niej pacjenci, którzy posiadają specjalne potrzeby żywieniowe mogą liczyć na pełnowartościowy posiłek, który jest łatwy do przełknięcia. To ogromne wsparcie w rekonwalescencji ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych. Stosowanie żywności medycznej jest również bardzo popularne w leczeniu zaburzeń łaknienia, minimalizując ryzyko niedożywienia. Preparaty żywności medycznej stosuje się także u osób starszych, na przykład w przypadku kłopotów z przyjmowaniem stałych pokarmów oraz u niemowląt czy wcześniaków.
Co to jest żywność medyczna?
Jest to produkt, który w swoim składzie zawiera wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu - witaminy, minerały, węglowodany, białka i tłuszcze. Dzięki temu mimo stosunkowo małej objętości gwarantuje maksymalne odżywienie. Jest to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, która może w całości lub częściowo zastępować codzienne posiłki u pacjentów. Może być źródłem jednego składnika lub zawierać całość koniecznych mikro- i makroelementów. Ze względu na to, że jest to produkt podawany osobom starszym, w trakcie terapii onkologicznej, z zaburzeniem łaknienia lub w okresie okołooperacyjnym, przyjmuje ona formę łatwej do połknięcia papki, dzięki czemu może być podawana doustnie.
Ze względu na bogaty skład, minimalizuje ryzyko niedoborów żywieniowych, które często są skutkiem osłabienia organizmu. W przypadku ciężkich chorób dieta okazuje się jednym z kluczowych elementów w procesie rekonwalescencji, dlatego żywienie medyczne pomaga w dostarczaniu wszystkich najważniejszych składników. Jest to również jedzenie wolne od wszelkich zanieczyszczeń chemicznych czy biologicznych.
Jak stosować żywność medyczną?
Żywienie medyczne pomaga osobom, które ze względu na chorobę lub zaawansowany wiek nie są w stanie w pełni zrealizować swoich potrzeb żywieniowych. Wówczas dochodzi do niedożywienia lub niedoborów żywieniowych, które są bardzo niebezpieczne dla dotkniętego chorobą organizmu. Już samo stosowanie żywności medycznej powinno być skonsultowane z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki oraz rodzaju. Aby jak najlepiej dopasować wielkość preparatów, pod uwagę bierze się wiek, płeć, stan zdrowia pacjenta oraz to, czy żywność medyczna stosowana jest jako jedyna forma posiłku czy może jako uzupełnienie zwykłych dań. Wówczas możliwie jest wyliczenie najlepszej dziennej porcji żywności medycznej.