Ibuprofen
Ibuprofen wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Czas potrzebny do działania, wynosi około godziny, jednak przynosi ulgę na około 8 godzin. Doskonale radzi sobie z bólem stawów, mięśni czy głowy. Poleca się go również przy bólach reumatycznych. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania leków niesteroidowych z ibuprofenem, powinny go unikać przede wszystkim osoby borykające się z kłopotami z układem pokarmowym.
Naproksen
To składnik wykazujący bardzo silnie działanie przeciwzapalne. Najczęściej bywa stosowany przy chorobach o podłożu reumatycznym. Charakteryzuje się bardzo długim czasem działania, dzięki czemu wystarczy przyjmować go raz na dobę. Przeciwwskazania do stosowania leków przeciwzapalnych z naproksenem dotyczą głównie osób cierpiących na wrzody żołądka lub dwunastnicy oraz pacjentów borykających się z zaburzeniami krzepnięcia krwi.
Diklofenak
Jest zaliczany do grupy NLPZ i cieszy się ogromną popularnością w leczeniu dolegliwości bólowych zarówno o podłożu reumatycznym, jak i niereumatycznym. Często występuje w postaci tabletek, żelu czy jako maść przeciwzapalna. Poleca się go również przy leczeniu urazów, takich jak siniaki czy nadwyrężenia.
Ketoprofen
Ketoprofen hamuje powstawanie enzymów odpowiedzialnych za ból i stan zapalny w organizmie. Przyjmuje zarówno formę tabletek, jak i maści czy żelu. Jeśli chodzi o leki NLPZ, ketoprofen charakteryzuje się bardzo szybką reakcją i zapewnia niemal natychmiastową ulgę.
Charakterystyka popularnych leków przeciwzapalnych
Leki z grupy NLPZ mogą przyjmować najróżniejszą postać. Często sprzedawane są w formie tabletek czy kapsułek, jednak dużą popularnością cieszą się również medykamenty w formie maści, żelu czy nawet plastra, które pomogą w miejscowym zwalczaniu dolegliwości bólowych.
Choć leki z grupy NLPZ cieszą się ogromną popularnością, warto również pamiętać, że niesteroidowe leki przeciwzapalne i inne medykamenty przepisywane na dolegliwości bólowe należy przyjmować odpowiedzialnie. Przede wszystkim powinny ich unikać osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, nadciśnienie, niewydolność nerek, kłopoty z wątrobą czy zaburzenia pracy serca i nerek. Warto pamiętać, że choć są to leki sprzedawane bez recepty, nie wolno podawać ich dzieciom poniżej 12 roku życia. Szczególną ostrożność powinny również zachować osoby na stałe przyjmujące inne leki.