Z czego wynikają choroby układu krążenia?
Przede wszystkim ogromne znaczenie ma wiek - niestety im starsza osoba, tym częściej pojawiają się kłopoty z układem krążenia. Niemniej, jest to schorzenie, które staje się coraz popularniejsze również wśród młodych osób.
Często za jedną z głównych przyczyn chorób układu krążenia podaje się złe nawyki. Choć brzmi to dość enigmatycznie, chodzi przede wszystkim o zażywanie wszelkiego rodzaju używek, takich jak papierosy czy alkohol. Również zła dieta pełna przetworzonego jedzenia, tłuszczu i soli prowadzi do podwyższenia poziomu cholesterolu. Pozostając w temacie pożywienia, niebagatelne znacznie ma również nasza waga - otyłość jest jedną z głównych przyczyn dolegliwości związanych z układem krążenia. Mała ilość ruchu oraz spożywanie niezdrowych i nieregularnych posiłków może być dramatyczna w skutkach. Ostatnią grupę ryzyka stanowią osoby obciążone genetycznie, które zauważają w swojej rodzinie pokoleniowe skłonności do chorób układu krążenia.
Zakrzepowe zapalenie żył - co to?
To jedna z najpopularniejszych chorób układu krążenia. Zakrzepowe zapalenie żył zazwyczaj dotyczy kończyn dolnych, jednak może również występować w innych miejscach. Jest to szczególnie niebezpieczna choroba, ponieważ często objawy zapalenia żył nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Choroba zakrzepowo-zatorowa pojawia się w wyniku kłopotów z prawidłowym przepływem krwi. Wówczas powstają niebezpieczne zakrzepy, które blokują drożność żył i mogą prowadzić do bardzo groźnego zatoru. Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje zakrzepicy żył - zapalenie żył powierzchniowych oraz zapalenie żył głębokich. Widoczne przy zapaleniu żył objawy, to powstanie bolesnego obrzęku oraz zaczerwienienia. Zdarza się, że chory jest w stanie wyczuć pogrubioną żyłę.
Zapalenie żył kończyn dolnych - leczenie
Leczenie zapalenia żył w nogach uwarunkowane jest przede wszystkim tym, gdzie dokładnie znajduje się skrzep oraz jak zaawansowana jest choroba. Zazwyczaj przy leczeniu zapalenia żył zaleca się przede wszystkim leżenie, aby uniknąć oderwania się skrzepu, a w konsekwencji - powstania zatoru. Poleca się również noszenie rajstop czy podkolanówek uciskowych. Natomiast jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, w tym przypadku stosuje się głównie leki przeciwzakrzepowe oraz rozrzedzające krew. Mogą one przyjmować formę zastrzyków czy leków podskórnych - w przypadku bardziej zaawansowanej choroby - lub tabletek. Często stosuje się również leki z trokserutyną, escyną i diosminą. Dużą popularnością cieszą się również preparaty w formie żelu, które wspomagają krążenie, łagodzą ból oraz wzmacniają żyły.