Domowe testy na obecność narkotyków
Oferujemy różnego rodzaju testy narkotykowe, które umożliwiają jakościowe wykrywanie narkotyków. Wśród nich znajdują się m.in. immunochromatograficzne testy na narkotyki. Działają dzięki swoistym reakcjom zachodzącym w trakcie badania.
Z domowych testów na narkotyki mogą korzystać osoby podejrzewające uzależnienie u swoich bliskich, np. dzieci. Można używać ich także w celu monitorowania trzeźwości u osób będących w trakcie leczenia. Pomagają w ocenie postępów i zmniejszają ryzyko powrotu do nałogu.
W niektórych przypadkach z testów na narkotyki korzystają także pracodawcy. Podobne testy wykonuje się u sportowców, aby wykluczyć stosowanie przez nich dopingu.
Test narkotykowy z moczu
Najpopularniejsze testy narkotykowe to te wykrywające metabolity substancji odurzających w moczu. Charakteryzują się prostym użyciem i dają wynik testu na narkotyki po krótkim czasie od badania (w ciągu 5-10 minut). Mają formę pasków testowych do zanurzenia w próbce moczu, który trzeba pobrać do czystego, suchego pojemnika. Wynik testu potwierdzają paski w strefie kontrolnej i testowej. Ich zaletę stanowi fakt, że większość narkotyków jest wykrywana dłużej w moczu niż we krwi.
Jeżeli wybierasz test na narkotyki z moczu, weź pod uwagę, że najlepiej wykorzystać świeżą próbkę. Można przechowywać ją maksymalnie 48 godzin w warunkach chłodniczych i trzeba wyjąć ją na 30 minut przed przeprowadzeniem testu.
Test narkotykowy ze śliny
Nieco wygodniejszy do przeprowadzenia może być test na narkotyki ze śliny. Badanie narkotykowe przeprowadza się z użyciem specjalnego sztyftu i komory testowej. Należy pobrać próbkę śliny i wycisnąć ją do pojemnika. Tą metodą wynik testu na narkotyki uzyskasz po ok. 10 minutach. Trzeba mieć na uwadze, że w ślinie metabolity narkotyków utrzymują się krócej niż w moczu i we krwi, zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.
Parametrowy test narkotykowy
Najwygodniejsze testy na obecność narkotyków to te wieloparametrowe. Jeden test pozwala na badanie narkotykowe pod kątem wielu substancji psychoaktywnych. Wykrywa różne substancje w określonych stężeniach, takie jak:
- amfetamina (AMP) – to syntetyczny stymulant wywołujący silne pobudzenie ruchowe, wzrost energii i spadek apetytu,
- kokaina (COC) – stanowi organiczny związek chemiczny o działaniu pobudzającym, euforyzującym i pobudzającym seksualnie,
- marihuana i haszysz (THC) – to susz roślinny i substancja otrzymywana ze zlepionej, sprasowanej żywicy konopi indyjskich, wykazują działanie odprężające, podnoszące ciśnienie krwi,
- ecstasy (MDMA) – stanowi pochodną amfetaminy, działającą euforyzująco, podnoszącą poziom energii, przyspieszają tętno i powodującą wzrost ciśnienia,
- opiaty (OPI) – w tym morfina, kodeina i heroina, to silnie uzależniające substancje psychoaktywne, które działają euforyzująco i powodują spowolnienie psychoruchowe,
- morfina (MOP) – to organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów, może być wykorzystywana w trakcie leczenia farmakologicznego, wywołuje uczucie błogostanu, powoduje spowolnienie psychoruchowe, zmniejsza odczuwanie bólu,
- benzodiazepiny (BDZ) – to leki o silnym potencjale uzależniającym, działające uspokajająco, nasennie i przeciwlękowo i przeciwdrgawkowo.
Wybierz testy na obecność narkotyków, których spożycie jest najbardziej prawdopodobne. W naszej ofercie znajdziesz testy narkotykowe umożliwiające wykrycie wszystkich wymienionych wyżej substancji w organizmie. Warto stosować rozszerzone testy, by wykluczyć sięganie po różne narkotyki.
Wynik domowego testu na narkotyki
Robisz domowe badanie narkotykowe i zastanawiasz się, jak interpretować wynik? Wbrew pozorom to nic trudnego – wystarczy przestrzegać instrukcji od producenta, która znajduje się w każdym opakowaniu. Zwykle wynik testu na narkotyki przeprowadzanego w domu jest oznaczany symbolicznie.
O pozytywnym wyniku mowa przy dwóch kreskach, gdy prążek pojawia się w strefie kontrolnej i testowej. Negatywny wynik jest wtedy, gdy prążek pojawia się tylko w strefie kontrolnej. Z kolei prążek wyłącznie w strefie testowej unieważnia wynik – wtedy test narkotykowy wymaga powtórzenia.
Po jakim czasie od zażycia działa test narkotykowy?
Zwykle domowe testy na obecność narkotyków charakteryzują się wysoką czułością i skutecznością. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na wiarygodność testu wpływają niektóre czynniki, m.in. czas, jaki upłynął od zażycia narkotyku. W przypadku testu z moczu:
- amfetamina jest wykrywalna do 48-72 godzin po zażyciu,
- kokaina jest wykrywalna 24-48 godzin po zażyciu,
- marihuana jest wykrywana 3-10 dni po zażyciu,
- MDMA jest wykrywalne 3-5 dni po zażyciu,
- opiaty są wykrywalne do kilku dni po zażyciu,
- morfina jest wykrywalna do kilku dni po zażyciu,
- benzodiazepiny są wykrywalne do kilku dni po zażyciu.
Na wykrywalność narkotyków w moczu, ślinie i we krwi wpływają także istotne indywidualne uwarunkowania danego organizmu. Mogą one wpływać np. na szybsze metabolizowanie określonych substancji, przez co są one krócej wykrywane podczas testów.
Pamiętaj, że domowe testy narkotykowe nie są tak dokładne jak badania laboratoryjne. W niektórych przypadkach mogą dawać zarówno fałszywie ujemne, jak i fałszywie dodatnie wyniki. Ich rezultaty należy traktować jako wstępne informacje.
Co zrobić w przypadku pozytywnego wyniku testu narkotykowego?
Należy mieć na uwadze, że test narkotykowy to jedynie narzędzie. Sam wynik testu nie rozwiązuje poważnego problemu, jakim jest uzależnienie od narkotyków. To choroba, która wymaga leczenia. Osoba uzależniona wymaga specjalistycznej pomocy i wsparcia ze strony swojego otoczenia.
Narkotyki stwarzają ryzyko uzależnienia, zatrucia i przedawkowania. Mogą także powodować problemy psychiczne, neurologiczne, nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, serca, nerek i wątroby. Stwarzają ryzyko także innych, niebezpiecznych wypadków w stanie odurzenia. Ponadto pogłębiają problemy ze zdrowiem psychicznym i stwarzają ryzyko problemów prawnych.
Jeżeli masz osobę uzależnioną wśród swoich bliskich, porozmawiaj z nią. Wyraź swoją troskę i nie osądzaj. Poinformuj o możliwych rozwiązaniach, z jakich może skorzystać. Zachęć w szczególności do skorzystania z profesjonalnej pomocy lekarza lub psychologa. Do dyspozycji pozostaje m.in. leczenie farmakologiczne, terapia indywidualna oraz grupowa.
Bliscy osób uzależnionych powinni ustalić granice, aby chronić się przed negatywnymi konsekwencjami uzależnienia. Nie należy w żaden sposób włączać się w nałóg, np. udostępniając środki finansowe na zakup narkotyków. Powinno się szukać wsparcia z zewnątrz, także wśród osób o podobnych doświadczeniach.