Testy na infekcje bakteryjne i wirusowe
Domowe testy diagnostyczne to pomoc m.in. w diagnostyce zakażeń bakteryjnych i wirusowych, które często występują u starszych i młodszych członków rodziny w okresie jesienno-zimowym. To przede wszystkim infekcje górnych dróg oddechowych i infekcji żołądkowo-jelitowych.
Testy do przeprowadzenia w warunkach domowych mogą stanowić pierwszy etap diagnostyki, zanim udasz się do lekarza. Dzięki nim można przykładowo wykluczyć występowanie infekcji, które wymagają dodatkowego leczenia, poza objawowym. Prawidłowy wynik testu (negatywny) uspokoi np. rodziców zmartwionych stanem zdrowia swoich pociech.
Do Twojego wyboru pozostają np. testy immunochromatograficzne do diagnostyki in vitro, w tym wieloparametrowe testy antygenowe. Jeden szybki test może wykryć antygeny białek wirusa grypy typu A podtypu H1N1, wirusa grypy typu B, wirusa oddechowego RSV oraz wirusa SARS-CoV-2. Taki test możesz kupić na własną rękę, nie potrzebujesz recepty od lekarza.
Wykonując test w domu, ograniczasz potencjalną transmisję wirusów w przestrzeni publicznej, np. wśród pacjentów i pracowników przychodni. Na tej podstawie możesz zadecydować m.in. o pójściu do pracy albo wyjeździe. O wynikach badania możesz poinformować swojego lekarza podczas telekonsultacji, pozostając w domu.
W celu diagnostyki zakażenia bakteryjnego lub wirusowego możesz wykorzystać półilościowy test immuno diagnostyczny do wykrywania białka CRP we krwi. Taki podstawowy test weryfikuje występowanie stanów zapalnych w organizmie.
Asortyment naszej apteki online uwzględnia również bardziej precyzyjne testy immunodiagnostyczne, m.in. do wykrywania antygenów rotawirusa i adenowirusa w kale, które stanowią główną przyczynę infekcji żołądkowo-jelitowych, np. u dzieci.
Oferujemy również domowe testy kasetowe na anginę, które wykrywają antygeny Streptococcus grupy A w wymazie z gardła. Mogą stanowić podstawę doboru szybszego, skutecznego leczenia, np. antybiotykoterapii.
Kiedy warto przeprowadzić test na infekcje bakteryjne i wirusowe? Gdy pojawiają się u Ciebie objawy infekcji, takie jak:
- gorączka lub stan podgorączkowy,
- ból głowy i mięśni,
- osłabienie,
- kaszel,
- katar,
- czerwone, opuchnięte gardło i migdałki,
- powiększone węzły chłonne,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka.
Większość domowych testów na infekcje wirusowe i bakteryjne bazuje na wymazach. Zawierają sterylne wymazówki, które zgodnie z załączoną instrukcją trzeba wprowadzić np. do nosa albo do gardła.
Niektóre testy wymagają pobrania próbki krwi z opuszki palca – wtedy w zestawie znajduje się specjalny nakłuwacz. Żeby przeprowadzić test, nie musisz mieć specjalnej wiedzy i doświadczenia medycznego. W przypadku dzieci testy powinny wykonywać osoby dorosłe.
Testy na infekcje intymne
W naszej aptece internetowej znajdziesz także odpowiednie testy do wykrywania infekcji intymnych. Gwarantują komfortowe poczucie prywatności i szybkie wyniki badania, dzięki którym lekarz może wprowadzić odpowiednie leczenie.
Oferujemy m.in. testy poziomu pH w pochwie, które weryfikują, czy odczyn mieści się w zakresie 3,8-4,4. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie pH może zwiększać ryzyko infekcji intymnych u kobiet. Mogą odpowiadać za nie np. przyjmowane leki, nieodpowiednia higiena albo zła dieta.
Szybki test do użytku domowego wykrywa zaburzenia w mikrośrodowisku pochwy dzięki specjalnemu aplikatorowi z wkładem wskaźnikowym. Wbudowany pasek pomiarowy zmienia barwę w okienku testowym.
Do wyboru pozostają także inne testy wykrywające infekcje intymne u kobiet i mężczyzn, np. kiłę. Niektóre wymagają pobrania próbki krwi z opuszki palca. Test na przeciwciała Treponema pallidum gwarantuje wynik w ciągu 10 minut.
Kiedy warto przeprowadzić test na infekcje intymne? Przede wszystkim, gdy odczuwasz charakterystyczne objawy infekcji i stanu zapalnego, takie jak:
- świąd,
- pieczenie,
- zaczerwienienie,
- upławy,
- ból podczas stosunku płciowego
- lub nieprzyjemny zapach.
Odpowiednie testy warto przeprowadzać także profilaktycznie, np. w ciąży lub przy częstej zmianie partnerów seksualnych.
Domowe testy na infekcje – interpretacja wyników
Czy w przypadku domowej diagnostyki można liczyć na prawidłowy wynik testu? Dostępne w naszej aptece testy poddano ocenie wartości diagnostycznej – wszystkie charakteryzują się wysoką dokładnością powyżej 90%, jednak nie zastępują diagnostyki laboratoryjnej.
Dla uzyskania rzetelnych wyników kluczowe znaczenie ma prawidłowe przeprowadzenie testu, czyli postępowanie zgodnie z instrukcją dołączoną do wyrobu medycznego. Należy zachować niezbędne zasady higieny i korzystać z oryginalnych, sterylnych akcesoriów, takich jak nakłuwacz, pipeta czy specjalny preparat do rozcieńczania próbki.
Testy wykrywające infekcje w warunkach domowych zawierają instrukcje dotyczące interpretacji wyników, np. skale pomiarowe, które stanowią punkt odniesienia. Pamiętaj o tym, że wynik testu zawsze odczytujemy po upływie wskazanego czasu od zakończenia badania.
W razie wątpliwości warto skonsultować wynik z lekarzem rodzinnym. Poinformuj go o swoich objawach i o wyniku testu. Specjalista ustala konieczność dalszej diagnostyki lub określonej formy leczenia.
Jakie zalety mają domowe testy na infekcje?
Testy wykrywające infekcje w warunkach domowych zyskały większą popularność podczas pandemii, gdy u osób z podejrzeniem SARS-CoV-2 obowiązywały zasady kwarantanny domowej. Wiele osób doceniło wówczas możliwość uzyskania szybkich wyników badania w domowym zaciszu.
Dziś do dyspozycji pozostaje szeroki wybór testów diagnostycznych do użycia w domu. Korzystają z nich zarówno rodzice małych dzieci, jak i osoby dorosłe. Szybki test umożliwia rozpoczęcie skutecznego leczenia na wczesnym etapie infekcji, co może skrócić czas powrotu do zdrowia.
Dla osób z objawami infekcji testy do użytku domowego to również możliwość komfortowego odpoczynku, bez konieczności podróży i stania w kolejce w przychodni. Test zamówiony do domu możesz wykonać w bezpiecznych, dogodnych warunkach.
Komfort i poczucie prywatności docenią w szczególności osoby podejrzewające występowanie wstydliwych infekcji intymnych, a także te, które mają lęk przed pobieraniem krwi.
Miej na uwadze, że nie wszystkie infekcje nadają się do diagnostyki domowej. Niektóre mogą wymagać skierowania na specjalistyczne badania w warunkach laboratoryjnych. Pod tym względem zawsze stosuj się do zaleceń lekarskich.