Czym jest bezsenność?
Zanim przejdziemy do zarówno farmakologicznego, jak i niefarmakologicznego leczenia bezsenności, warto rozpocząć od zrozumienia przyczyn i charakterystyki tego typu zaburzeń. Przede wszystkim bezsennością nazywamy niewystarczającą ilość snu. Często bezsenność dotyczy również samej jakości snu - powinien dodawać nam energii i zapewniać chwilę relaksu. Sam przebieg choroby może przybierać różne formy - trudności z zasypianiem, przedwczesnego budzenia się, ciągłego uczucia zmęczenia czy częstego wybudzania. Rodzaj bezsenności można również sklasyfikować na podstawie długości trwania zaburzeń. Wówczas wyróżniamy bezsenność przygodną (trwającą kilka dni), krótkotrwałą (do trzech tygodni) oraz przewlekłą (występującą dłużej niż miesiąc).
Przyczyny bezsenności
Problemy ze snem mogą mieć najróżniejsze przyczyny. Najczęściej bezsenność pojawia się w okresie wzmożonego stresu. Bywa również wynikiem spożywania zbyt dużej ilości kofeiny, zaburzeniu rytmu dobowego czy obecności niesprzyjających warunków - takich jak na przykład bardzo wysokie temperatury czy hałas. Bezsenność związana jest również z wiekiem - znacznie częściej pojawia się u osób starszych lub kobiet będących w okresie menopauzy.
Zadbaj o higienę snu - niefarmakologiczne leczenie bezsenności
Zanim przejdziemy do polecanych leków na bezsenność, w pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią higienę snu. Przede wszystkim należy skupić się na zmianie stylu życia. Zadbaj o wprowadzenie regularności - staraj się chodzić spać i budzić o stałych porach. Terapia leczenia bezsenności opiera się również na zmianie nawyków żywieniowych - chory powinien więc unikać przetworzonego jedzenia i obfitych posiłków przed snem. Wprowadź do swojej codziennej rutyny aktywność fizyczną i techniki relaksacyjne, takie jak na przykład joga, delikatne rozciąganie czy medytacja. Unikaj również spożywania alkoholu, który negatywnie wpływa zarówno na sen, jak i poziom stresu.
Jak leczyć bezsenność?
Warto pamiętać, że obecnie bezsenność jest niemal nierozerwalnie związana z wysokim poziomem stresu. Dlatego też leki na bezsenność często działają również antystresowo i uspokajająco. Bardzo pomocne okazują się przede wszystkim leki zawierające syntetyczną melatoninę, czyli hormon odpowiedzialny za zdrowy sen. Bardzo dużą skutecznością cieszą się również ekstrakty z waleriany i chmielu, które działają uspokajająco. Warto pamiętać, że preparaty ziołowe dostępne są nie tylko w formie popularnych herbat, ale również tabletek i syropów. Co ważne, tego typu produkty nie powodują uzależnień i nie otumaniają. W przypadku, gdy wspomniane leki wspomagające sen okazują się nieskuteczne, warto skorzystać z terapii bezsenności przeprowadzonej pod okiem specjalisty w poradni zaburzeń snu.
W walce z bezsennością i ogólną nerwowością, warto również postawić na leki niwelujące objawy stresu. Bardzo polecane są preparaty zawierające melisę lekarską, która działa wyciszająco. Dużą skutecznością cieszy się również męczennica cielista, która działa przeciwlękowo. Jeśli chcemy wzmocnić nasz układ nerwowy, warto także postawić na adaptogeny popularne w medycynie chińskiej, takie jak na przykład miłorząb japoński czy ashwagandha.
Pamiętaj, aby przyjmowanie jakichkolwiek preparatów konsultować z lekarzem - zwłaszcza w przypadku ich długotrwałego stosowania. To szczególnie ważne w przypadku kobiet w ciąży oraz osób będących w trakcie leczenia innych chorób i schorzeń.