Jakie są domowe testy diagnostyczne?
Diagnostyczne testy medyczne do użytku domowego występują w różnej formie, m.in. płytkowej (kasetowej), strumieniowej i paskowej. Najpopularniejsze są testy płytkowe, które zawierają okienka: do aplikacji materiału badania i do odczytywania wyniku. Zależnie od rodzaju testu wymagane są określone materiały badania, np. krew, ślina, mocz, kał albo wymaz: z gardła, nosa czy okolic intymnych.
Najbardziej powszechne w użyciu są testy ciążowe i owulacyjne. Coraz większą popularność zyskują jednak także inne testy diagnostyczne, które umożliwiają wykrycie wielu infekcji, niedoborów i innych przyczyn odczuwanych dolegliwości.
Zalety diagnostyki domowej
Domowa diagnostyka możliwa dzięki testom do samokontroli stanowi wygodne rozwiązanie, z jakiego mogą korzystać osoby w różnym wieku, także rodzice. Istotną zaletę stanowi w tej kwestii poczucie prywatności, jakie może być istotne np. dla osób wykonujących testy na obecność infekcji intymnych.
Domowy test może również stanowić bardziej komfortowe rozwiązanie dla osób, które obawiają się nieprzyjemnych wymazów lub pobrań krwi w punktach laboratoryjnych. W niektórych przypadkach to także oszczędność czasu, ponieważ test można wykonać w dowolnym dla siebie momencie, bez konieczności umawiania się na wizytę.
Ponadto warto mieć na uwadze, że domowe testy organizmu pod kątem infekcji pomagają ograniczać rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii w przestrzeni publicznej, ponieważ pozwalają zostać w domu osobom potencjalnie chorym.
Kiedy warto wykonywać testy immunologiczne?
Asortyment naszej apteki online uwzględnia liczne testy immunodiagnostyczne, które wykrywają obecność poszczególnych przeciwciał i antygenów w pobranym materiale. Umożliwiają wykrycie np. antygenów rotawirusów i adenowirusów w kale, które często odpowiadają za infekcje żołądkowo-jelitowe u dzieci.
Tzw. testy combo mogą służyć do rozszerzonej diagnostyki in vitro, rozpoznając kilka wirusów, m.in. grypy A/B, Covid-19 i RSV. Z kolei testy na paciorkowce grupy A ułatwiają rozpoznanie anginy bakteryjnej.
Domowa diagnostyka ułatwia dopasowanie najskuteczniejszych metod leczniczych w przypadku infekcji, które charakteryzują się podobnymi objawami.Przykładowo w przypadku stwierdzonej anginy, która może przypominać grypę lub przeziębienie, lekarz może zadecydować o antybiotykoterapii.
Diagnostyczne testy medyczne możesz wykonać, gdy czujesz objawy sugerujące występowanie konkretnych infekcji, ale z różnych przyczyn nie możesz udać się do lekarza. Taka diagnostyka przyda się m.in. przy długo utrzymującym się kaszlu, katarze czy dolegliwościach ze strony układu trawiennego.
Zaletą domowych testów immunologicznych z pewnością jest możliwość uzyskania szybkich wyników. Na ich podstawie możesz zdecydować o konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. W niektórych przypadkach wynik testu wykonanego w warunkach domowych można skonsultować z lekarzem podczas rozmowy telefonicznej.
Testy do samokontroli pomagają ustalić obecność przeciwciał i antygenów nie tylko o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Dobry przykład stanowią testy do wykrywania antygenu gruczołu krokowego (PSA), z których mężczyźni powyżej 50. roku życia mogą korzystać co najmniej raz w roku.
Tego rodzaju testy służą do tzw. badań przesiewowych, które umożliwiają rozpoznanie przerostu prostaty na wcześniejszym etapie. Dzięki nim można szybciej rozpocząć leczenie, które przyniesie pożądaną ulgę. Testy immunodiagnostyczne służą również do wykrywania kalprotektyny w kale. Ułatwiają rozpoznanie stanów zapalnych jelit i pozwalają lekarzowi podjąć decyzję o dalszej diagnostyce, np. kolonoskopii.
Domowe testy alergiczne
W naszej ofercie znajdziesz szybkie, swoiste testy immunodiagnostyczne, które wykrywają podwyższony poziom przeciwciał IgE we krwi. To przeciwciała, które organizm wytwarza po wykryciu jednego lub kilku alergenów.
Domowy test alergiczny może stanowić dla Ciebie pierwszy etap diagnostyki. Warto go rozważyć, zwłaszcza gdy obserwujesz charakterystyczne objawy alergii po kontakcie z pyłkami roślin i zwierzętami albo po spożyciu określonych pokarmów. Warto rozważyć taką diagnostykę, gdy pojawia się np.:
- wysypka,
- zaczerwieniona i swędząca skóra,
- łzawienie oczu,
- wodnisty katar,
- kichanie,
- obrzęk.
Pozytywny wynik testu na podwyższony poziom przeciwciał IgE we krwi skonsultuj ze swoim lekarzem, który może skierować Cię np. do alergologa. Na tej podstawie możesz wykonać bardziej sprecyzowane testy alergiczne, które zostaną przebadane w warunkach laboratoryjnych.
Diagnostyczne testy medyczne badające poziom składników odżywczych w organizmie
Poprzez naszą aptekę internetową zamówisz także testy do oznaczania stężenia określonych makro- i mikroskładników we krwi. To testy kasetowe, które zapewniają szybkie wyniki badań. Dzięki nim możesz sprawdzić m.in. swój poziom witaminy D albo ferrytyny we krwi. Wystarczy pobrać próbkę z opuszki palca.
Na podstawie uzyskanych wyników możesz skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o konieczności dalszej diagnostyki lub o ewentualnym leczeniu. Niski poziom składników odżywczych i magazynujących je białek w organizmie może skłaniać do zmian w codziennym odżywianiu się, w tym do suplementacji.
Testy organizmu na obecność narkotyków
Wśród diagnostycznych testów medycznych do domowej samokontroli oferujemy również testy wykrywające obecność narkotyków w ślinie i w moczu. Pojedynczy test umożliwia wykrycie kilku różnych substancji, takich jak benzodiazepiny, amfetamina, kokaina, marihuana, haszysz, opiaty i MDMA. Można korzystać z niego w celu diagnozy i leczenia uzależnienia, zarówno przy podejrzeniu zażywania narkotyków, jak i w trakcie monitorowania terapii.
Jak interpretować wyniki testów diagnostycznych?
Domowe testy do samokontroli nie zastępują diagnostyki laboratoryjnej. Chociaż charakteryzują się wysoką skutecznością, mogą dawać mylne wyniki badań, dlatego zawsze należy skonsultować je z lekarzem.
O nieprawidłowych wynikach decydują m.in. błędy ludzkie, związane np. z nieprawidłowym czasem wykonania badania, niewłaściwym pobraniem próbki lub złym przygotowaniem się do diagnostyki.
Testy organizmu do użytku domowego zawierają akcesoria niezbędne do pobrania materiału, takie jak kasetka z miejscem na próbkę materiału, sterylny nakłuwacz albo zakraplacz. Mają także szczegółowe instrukcje wykonania, a ich przestrzeganie jest kluczowe dla wiarygodności wyniku. Dowiesz się z nich, jak przeprowadzić badanie i jak interpretować jego wynik. Producenci zamieszczają np. skalę, do której możesz się odnieść.