Jakie są środki na rzucenie palenia?
Z myślą o palaczach powstały różnego rodzaju leki na rzucenie papierosów i innych wyrobów nikotynowych. Powstały, by zmniejszyć dokuczliwe objawy odstawienia, które powoduje uzależnienie od nikotyny: silną chęć zapalenia papierosa, drażliwość i problemy z koncentracją. Wśród nich znajdują się m.in.:
- gumy do żucia,
- pastylki do ssania,
- spraye do ust,
- plastry nikotynowe do stosowania zewnętrznego,
- klasyczne tabletki do połykania.
Najpopularniejsze leki na rzucenie palenia stanowią tzw. produkty nikotynowej terapii zastępczej. Zawierają farmakologiczną nikotynę, np. w formie kompleksu żywicy nikotynowej. Umożliwiają dalsze dostarczanie organizmowi substancji uzależniającej, jednak w mniejszej i bezpieczniejszej formie. Tym samym mogą ułatwiać proces, jakim jest stopniowe rzucanie palenia.
Wiele osób sięga także po leki na rzucenie palenia, które bazują na substancjach oddziałujących na układ nerwowy, np. z cytyzyną. Ta substancja ma strukturę chemiczną podobną do nikotyny, dzięki czemu zmniejsza nieprzyjemne skutki rzucenia palenia. Na ogół podczas przyjmowania całkowicie niweluje chęć zapalenia papierosa.
Jak rzucić palenie? Nasze porady dotyczące rzucanie palenia
Wybór odpowiednich środków ułatwiających rzucenie palenia to tylko połowa sukcesu. To, czy naprawdę uda Ci się rzucić palenie, zależy przede wszystkim od Twojej silnej woli i od odpowiedniego przygotowania. Nie bez powodu uzależnienie od nikotyny stanowi jeden z najbardziej szkodliwych nałogów. Rzucanie palenia może być trudne, zwłaszcza w sytuacjach stresowych. Jeśli tym razem chcesz zrobić to skutecznie:
- poddaj analizie wcześniejsze próby rzucania palenia – opracuj nowe strategie na sytuacje kryzysowe, gdy będziesz mieć ochotę zapalić,
- wybierz odpowiednią datę – w której odejście od nałogu będzie łatwiejsze, np. na wakacjach,
- unikaj towarzystwa, które pali – np. na przerwie w pracy,
- poinformuj swoich bliskich o postanowieniu – poproś ich o wsparcie,
- usuń ze swojego otoczenia przedmioty kojarzące się z paleniem – przede wszystkim papierosy, popielniczki, zapalniczki itp.,
- załóż tzw. dzienniczek palacza – notuj w nim wszelkie negatywne informacje związane ze swoim nałogiem i postępy w rzucaniu palenia, np. ile dni już minęło i ile udało Ci się zaoszczędzić na niekupowaniu papierosów,
- miej w pamięci pozytywne skutki rzucenia palenia – takie jak oszczędność finansowa, lepsza kondycja fizyczna, świeży oddech.
Jak radzić sobie z powstrzymaniem chęci przed zapaleniem papierosa?
Nałogi, w tym palenie papierosów, to jedne z niezdrowych strategii radzenia sobie ze stresem. W sytuacjach nadmiernego napięcia emocjonalnego najczęściej pojawia się chęć, by zapalić. Mając to na uwadze, przed rzuceniem palenia spisz listę zdrowszych sposobów na sytuacje stresowe. Możesz rozważyć m.in. trening oddechowy, medytację, spacery, jogę, czytanie książki. Jeżeli borykasz się ze wzmożonym stresem, nad którym trudno Ci zapanować, sięgnij po pomoc specjalisty, np. psychologa albo psychoterapeuty.
Uzależnienie od nikotyny – leki na receptę
W przypadku osób, które borykają się ze szczególnie silnym uzależnieniem od nikotyny, lekarz może zadecydować o przepisaniu leków na rzucenie palenia na receptę. Zawierają one substancje oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy i receptory nikotynowe, np. wareniklinę lub bupropion. Te środki stanowią tzw. częściowych agonistów receptorów nikotynowych. Czy pomagają niwelować objawy odstawienia nikotyny? Tak, choć mogą także powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak nudności, bóle głowy i zaburzenia snu.
Naturalne środki na rzucenie palenia
Jeśli stosujesz tabletki lub plastry nikotynowe, możesz wspomóc swój organizm także naturalnymi środkami. Niektórzy przypisują właściwości łagodzące głód nikotynowy ziołom, takim jak melisa, dziurawiec i kozłek lekarski. Wszystkie mają właściwości uspokajające i wyciszające, dlatego mogą przeciwdziałać wzmożonej drażliwości podczas rzucania palenia.
Również niektóre zabiegi terapeutyczne mogą pomóc w rzucaniu palenia. Należy do nich m.in. masaż i akupunktura. Jeżeli chcesz poprawić swoje samopoczucie psychiczne w trakcie rzucania palenia, postaw także na regularną aktywność fizyczną. Sport pomaga w regulacji nastroju i obniża odczuwane napięcie psychiczne.
Rzucając palenie, łatwiej zadbać o zdrowy tryb życia. Odczujesz jeszcze większą poprawę samopoczucia, jeśli będziesz się wysypiać i jeść zdrowo.
Kiedy przechodzi głód nikotynowy?
Dla palaczy najtrudniejszy okres podczas rzucania palenia to zwykle pierwszy miesiąc – po tym czasie przechodzi tzw. głód nikotynowy i towarzyszące mu skutki odstawienia papierosów. Miej jednak na uwadze, że nawet po wielu miesiącach lub latach możesz mieć znowu ochotę zapalić. To od Twojej silnej woli i nastawienia psychicznego zależy wtedy, czy wrócisz do nałogu.
Korzyści rzucenia palenia
Będzie Ci łatwiej wytrwać w postanowieniu o rzuceniu nałogu, jeśli skupisz się na tym, jakie są korzyści z rzucenia palenia. W pierwszej kolejności pomyśl o swoim zdrowiu: rzucając palenie, znacznie zmniejszasz ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym raka płuc, jamy ustnej, gardła oraz przełyku. Maleje u Ciebie ryzyko także wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy i nadciśnienia tętniczego.
Po rzuceniu palenia zauważysz u siebie większy poziom energii, zdrowszą skórę i lepszą odporność. Zmniejszą się potencjalne dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel palacza oraz duszności.