Co wpływa na płodność
Jednak nie tylko ze względu na wiek płodność spada. Mają na to wpływ również inne czynniki. Stres, złe nawyki żywieniowe, nadmierne spożywanie alkoholu czy papierosy mogą negatywnie wpłynąć na zdolność do poczęcia. Zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna to tylko niektóre z kluczowych elementów wspierających płodność. Choroby przewlekłe, w tym cukrzyca czy nadciśnienie, mogą również wpłynąć na zdolność do poczęcia, dlatego wspomaganie płodności zaczyna się od regularnego monitorowania stanu zdrowia i prowadzenia zdrowego trybu życia.
Kiedy płodność jest najwyższa?
Szansa zajścia w ciążę jest największa w czasie owulacji, czyli w trakcie cyklu miesiączkowego, gdy dojrzewające jajeczko opuszcza jajnik i przemieszcza się przez jajowód w kierunku macicy. Jeśli w tym czasie dojdzie do stosunku i jajeczko napotka zdrowy plemnik, może dojść do zapłodnienia.
Dokładny moment owulacji zależy od długości cyklu miesiączkowego kobiety. W typowym, 28-dniowym cyklu, owulacja zwykle zachodzi między 12. a 16. dniem, licząc od pierwszego dnia miesiączki. Jednak cykle miesiączkowe mogą być różnej długości, więc czas owulacji może się różnić w zależności od kobiety.
Chociaż owulacja zwykle trwa 12-24 godziny, plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet do 5 dni. Dlatego okres płodny, czyli czas, gdy kobieta ma największą szansę na zajście w ciążę, zwykle obejmuje pięć dni przed owulacją oraz dzień owulacji.
Niepłodność – jak ją zdefiniować?
Niepłodność to stan, w którym para nie jest w stanie począć dziecka mimo regularnych stosunków seksualnych bez stosowania środków antykoncepcyjnych przez okres co najmniej roku. Mówiąc inaczej, jest to trudność z zajściem w ciążę lub utrzymaniem ciąży do jej pomyślnego zakończenia.
Rodzaje i przyczyny niepłodności
Niepłodność może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W zależności od przyczyny, niepłodność może być tymczasowa lub trwała. Może być rónież spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak np.:
- Problemy z owulacją
- Problemy z układem rozrodczym
- Problemy z jakością i ilością plemników
- Czynniki środowiskowe i tryb życia
Diagnoza niepłodności często wymaga skomplikowanych badań i analiz. Ważne jest, aby pary, które mają trudności z poczęciem dziecka, konsultowały się z lekarzem specjalistą w dziedzinie medycyny rozrodczej, aby dokładnie określić przyczynę problemu i wybrać odpowiednie metody leczenia.
Warto jednak pamiętać, że na wspomaganie płodności mogą pomóc ogólnodostępne suplementy, również te dostępne w naszej aptece. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje kwas foliowy, który odgrywa kluczową rolę w wielu funkcjach biologicznych, w tym w procesie podziału komórkowego, syntezy DNA i prawidłowym rozwoju układu nerwowego płodu. Suplementacja kwasem foliowym przed poczęciem i w pierwszych tygodniach ciąży jest szczególnie ważna, ponieważ może znacząco zmniejszyć ryzyko wad cewy nerwowej u noworodków.
W naszej aptece internetowej znajdziesz szeroką gamę produktów wspierających płodność. Oferujemy również suplementy, które warto przyjmować, przygotowując się do ciąży. Dbaj o swoje zdrowie i przygotuj się najlepiej, jak potrafisz, do jednego z najważniejszych etapów w życiu – macierzyństwa. Zapraszamy do zakupów i życzymy powodzenia w drodze do spełnienia marzeń o rodzicielstwie.