Testy do stosowania podczas starania o ciążę
Kobiety, które współżyją bez zabezpieczenia, spóźnia im się miesiączka lub odczuwają inne objawy mogące sugerować ciążę, powinny wykonać test ciążowy. Aktualnie do wyboru pozostają różne wyroby medyczne do domowej diagnostyki in vitro. Zawierają przeciwciała specyficznie reagują z hormonem hCG (gonadotropiną kosmówkową), który jest produkowany podczas ciąży – najpierw przez zarodek, a następnie przez łożysko. Nowoczesne testy wykrywają hormon hCG już po 7 dniach od zapłodnienia.
Najpopularniejsze testy ciążowe to te, którymi bada się mocz. Do ich wykonania najlepiej używać świeżego moczu porannego (od razu po przebudzeniu), który zawiera największe stężenie hormonu hCG. Jeżeli zbierasz mocz do naczynia, zadbaj o to, by było suche i czyste. Możesz wykorzystać np. specjalny pojemnik na mocz do kupienia w aptece.
- Testy paskowe – to najprostsze i najtańsze testy do diagnostyki domowej. Jednocześnie charakteryzują się wysokim poziomem czułości do 10 mlU/U. Możesz kupować je w opakowaniach po wiele sztuk. Paski testowe wymagają pionowego zanurzenia we wcześniej zebranej próbce moczu.
- Testy płytkowe – mają nieco bardziej skomplikowaną budowę, ale nadal gwarantują proste użycie. Zazwyczaj są dostępne pojedynczo. W zestawie z testem znajduje się pipeta, którą należy zakraplać mocz we wskazane okienko. Wynik powstaje w osobnym miejscu kasetki.
- Testy strumieniowe – przez wielu uznawane za najprostsze do przeprowadzenia. Końcówkę testu można umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu, co eliminuje konieczność korzystania z dodatkowego pojemnika. Wymagają precyzyjnego nakierowania na strumień moczu.
- Testy cyfrowe – najdroższe i najmniej powszechne w użyciu. Różnią się formą przedstawienia wyniku: zawierają wyświetlacz, który informuje o tym, czy kobieta jest w ciąży. Budzą zatem mniej wątpliwości w kwestii interpretacji wyników.
Zasady wykonywania testów ciążowych
Robiąc test ciążowy, zawsze stosuj się do instrukcji producenta, które zamieszczono w dołączonej ulotce. Dokładnie przeczytaj ją przed przystąpieniem do testu. Znajdziesz w niej m.in. informacje o tym, kiedy wynik testu jest nieważny. Jeżeli masz wątpliwości związane z wynikiem testu, skonsultuj się z lekarzem.
Domowy test wykrywający ciążę najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki lub kilka dni po planowanym terminie jej wystąpienia. Możesz użyć go również, gdy masz objawy mogące sugerować ciążę, np. poranne mdłości, tkliwe i bolące piersi. Wybierz komfortowe miejsce, które zagwarantuje Ci pożądaną prywatność. Najpierw przygotuj wszystkie potrzebne akcesoria, np. pojemnik na mocz i zegarek do ustawienia minutnika.
Prawidłowo wykonane testy ciążowe są dokładne aż w 99%. Miej przy tym na uwadze, że w niektórych przypadkach mogą dawać fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny wynik. Może mieć to związek m.in. z przyjmowaniem niektórych leków lub ze zbyt wczesnym wykonaniem testu. Dlatego w celu ostatecznego potwierdzenia ciąży, a także omówienia opieki prenatalnej konieczna jest wizyta u ginekologa.
Jak prawidłowo odczytać wynik testu ciążowego?
Większość testów ciążowych umożliwia odczytanie wyniku po 2-5 minutach od wykonania. Ważne, by nie sugerować się ani wcześniejszym, ani późniejszym wynikiem. W przypadku domowych testów ciążowych wyniki są obrazowane kolorystycznie. Na ogół to różowe linie: 2 oznaczające ciążę i 1 oznaczająca brak ciąży. Niektóre testy wykorzystują także oznaczenia symboliczne, np. "+" i "-", mogą mieć także różne natężenie kolorystyczne.
Blade kreski na teście ciążowym to częsty powód wątpliwości co do interpretacji wyniku. Zazwyczaj oznaczają niski poziom hormonu hCG, co może sugerować wczesny etap ciąży. Pamiętaj, że sposób obrazowania wyników może jednak różnić się zależnie od producenta i modelu testu.
Test ciążowy z krwi
Alternatywę dla testów ciążowych wykonywanych z moczu stanowią domowe testy ciążowe z krwi. Próbkę pobiera się z nakłucia palca. Stanowią swoiste, szybkie testy immunodiagnostyczne. Podobnie jak testy z moczu wykrywają hormon hCG – mogą jednak robić to wcześniej, ponieważ gonadotropina kosmówkowa jest szybciej uwalniana do krwioobiegu. Mają czułość 25 IU/L i można wykonywać je o każdej porze dnia i nocy.
Jak obliczyć dni płodne? Testy owulacyjne
Na etapie starania się o dziecko również mogą pomóc domowe testy diagnostyczne. Zastanawiasz się co decyduje o płodności i jak rozpoznać dni płodne? Być może przyda Ci się test owulacyjny, inaczej nazywany także testem na płodność. Pomaga ustalić termin owulacji w cyklu miesiączkowym, czyli momentu, w którym występują największe szanse na zapłodnienie.
Testy na płodność przydadzą się parom, które świadomie planują powiększenie rodziny. Można używać ich m.in. przy nieregularnych miesiączkach, które utrudniają korzystanie z tradycyjnej metody kalendarzykowej. Wykrywają hormon LH (lutropinę) w moczu kobiety, który wzrasta podczas owulacji (jajeczkowania). Oznaczają hormon w stężeniu równym lub wyższym 40 mIU/ml, gdy mowa o nagłym wzroście hormonu luteinizującego. Informuje on, że w ciągu 24-36 godzin nastąpi owulacja.
Do Twojego wyboru pozostają testy na płodność, które umożliwiają staranie się o dziecko we właściwym momencie. Charakteryzują się prostym użyciem i dają możliwość odczytania wyniku już po 5 minutach od wykonania.
Pamiętaj, że choć testy na płodność charakteryzują się wysoką skutecznością, nie dają 100% pewności co do wystąpienia dni płodnych. Jeżeli pomimo starań masz problem z zajściem w ciążę, skonsultuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia bardziej zaawansowanej diagnostyki.
Testy wykrywające wyciek wód płodowych
Kobiety w ciąży mogą korzystać z testów in vitro wykrywających wyciek wód płodowych. To specjalne wkładki dla kobiet w ciąży z grupy wysokiego ryzyka, np. mnogiej. Dzięki zmianie barwy pod wpływem pH umożliwiają wczesne wykrycie nieprawidłowości i szybszą reakcję na wyciek wód płodowych, co zapobiega przedwczesnemu porodowi i niektórym powikłaniom. Ich stosowanie może zalecić lekarz prowadzący ciążę.
Testy wykrywające wyciek wód płodowych pomagają zidentyfikować np. przerwanie błon płodowych po amniopunkcji. Może sugerować to bardziej płynna i obfita wydzielina z pochwy, a także infekcja pochwy.
Testów wykrywających wyciek wód płodowych można używać także blisko terminu rozwiązania, w celu potwierdzenia odejścia wód płodowych. Wówczas to sygnał do jak najszybszego transportu kobiety do szpitala w celu bezpiecznego przeprowadzenia akcji porodowej.