Różne rodzaje stabilizatorów w naszej ofercie
Na rynku jest dostępnych wiele stabilizatorów, których konstrukcja oraz właściwości różnią się zależnie od rodzaju stawu, specyfiki danego urazu, poziomu aktywności osoby, a także w zakresie indywidualnych obwodów. Niektóre stabilizatory są miękkie, a inne dodatkowo usztywniane fiszbinami. Mogą zawierać dodatkowe elementy, np. silnikowe poduszeczki, które zapobiegają przesuwaniu się stabilizatora.
W naszej aptece online znajdziesz wiele rodzajów stabilizatorów, które ułatwiają normalne poruszanie się i mogą wspierać proces rehabilitacji. Po konsultacji z lekarzem wybierz odpowiedni stabilizator stawu dopasowany do swoich potrzeb. Oferujemy różne stabilizatory medyczne renomowanych marek, a wśród nich także uniwersalne modele FUTURO™, które pasują na prawą i lewą kończynę. Zapewniają lekkie wsparcie i stabilizację stawów po urazach, umożliwiając dalszą aktywność fizyczną. Można korzystać z nich także profilaktycznie, przy dużym obciążeniu stawów.
- Stabilizator kolana – regulowana opaska zawiera otwór na rzepkę, który dodatkowo poprawia stabilizację. Trwała mieszanka neoprenowa zapewnia komfortowe ciepło, a dzięki bocznej wentylacji poprawia również oddychalność skóry i zapobiega marszczeniu się materiału. Nadaje się m.in. dla biegaczy, rowerzystów i osób regularnie trenujących fizycznie.
- Stabilizator nadgarstka – opaska z regulacją pozwala dostosować siłę kompresji do indywidualnych potrzeb. Zawiera otwór na kciuk, który ułatwia jej zakładanie i zdejmowanie. Można używać jej np. podczas gry w tenisa lub treningu na siłowni.
- Stabilizator stawu skokowego – regulowana opaska zawiera otwór na piętę, który poprawia komfort użytkowania. Stabilizator znajduje zastosowanie w przypadku dolegliwości takich jak skręcenie, artretyzm, napięty nerw lub powięź podeszwowa.
Dostępne w naszym asortymencie regulowane opaski charakteryzują się prostą, wygodną konstrukcją. Tym samym gwarantują możliwość łatwego, samodzielnego użytkowania na co dzień. Powstały z myślą o osobach aktywnych. Wyprodukowano je z użyciem z wytrzymałych, elastycznych oraz oddychających materiałów: mieszanego neoprenu, nylonu, poliestru i spandexu.
Jak działają stabilizatory i ortezy?
Wykonane z elastycznych materiałów stabilizatory medyczne uciskają dany obszar ciała w celu poprawy jego kompresji. Tym samym można używać ich jako wsparcie zesztywniałych, obolałych lub kontuzjowanych stawów. Można stosować je również w przypadku urazów i stanów zapalnych, m.in. skręceń, stłuczeń oraz chorób reumatycznych.
- Wspierają osłabione mięśnie i więzadła, zmniejszając ryzyko kontuzji podczas wysokiej aktywności fizycznej, takich jak kolano biegacza.
- Ze względu na ucisk naczyń krwionośnych oraz limfatycznych mogą zmniejszać obrzęki oraz dolegliwości bólowe, co ułatwia poruszanie się.
- Poprawiają przepływ krwi w danym obszarze ciała, co wspiera naturalne procesy regeneracyjne tkanek i powrót do wcześniejszej sprawności.
- Ogrzewają mięśnie i stawy, co dodatkowo zmniejsza odczuwany ból oraz poprawia samopoczucie fizyczne.
Jak prawidłowo używać stabilizatora stawu?
Stabilizatory i ortezy stanowią wyroby medyczne, których nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem. Korzystanie z nich może zalecić wyłącznie ortopeda albo fizjoterapeuta. Weźmie on pod uwagę m.in. rodzaj stawu i urazu, Twój stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej, odpowiedni rozmiar akcesorium oraz jego inne, istotne parametry. Dzięki temu możesz mieć pewność, że noszenie stabilizatora jest bezpieczne dla Twojego zdrowia.
W przypadku stabilizatora kolana lekarz może zadecydować o doborze akcesorium z fiszbinami w celu dodatkowego usztywnienia stawu. Taki specjalista poinformuje Cię również o prawidłowym użytkowaniu stabilizatora stawu, co ma kluczowe znaczenie dla jego właściwości rehabilitacyjnych.
Istnieją pewne uniwersalne wytyczne, które możesz wziąć pod uwagę, kiedy korzystasz z akcesoriów ortopedycznych.
- Dobierz rozmiar stabilizatora do obwodu ciała – np. kolana. To bardzo ważne dla komfortowego i bezpiecznego używania wyrobu medycznego.
- Dostosuj ucisk stabilizatora do własnych potrzeb – zbyt luźno zapięta opaska może nie zapewniać pożądanych właściwości kompresyjnych, z kolei zbyt ciasny stabilizator może powodować dyskomfort, ból i opuchliznę.
- Stabilizatory nakładaj zawsze na czystą, suchą skórę – dzięki temu poprawisz wygodę ich noszenia i zmniejszysz ryzyko powstawania niepożądanych odparzeń lub otarć skóry.
- Nie noś stabilizatorów zbyt długo – z czasem mogą powodować obrzęk oraz ból.
- Dbaj o stabilizator, by mógł służyć Ci jak najdłużej – nie narażaj go na nadmierne działanie słońca, kurzu i dużej wilgotności. Pierz go ręcznie, najlepiej z użyciem mydła. Susz w temperaturze pokojowej.
Jeżeli podczas noszenia stabilizatora albo ortezy odczuwasz dyskomfort, zaprzestań stosowania wyrobu medycznego i skonsultuj się z lekarzem.
Stabilizatory i ortezy – jakie mogą być przeciwwskazania?
Jest wiele przypadków, przy których stabilizator stawu lub orteza nie mogą być stosowane. Należą do nich m.in.:
- zwichnięcia oraz złamania,
- otwarte rany i egzemy skóry,
- żylaki i problemy z krążeniem krwi,
- reakcje alergiczne na materiały stabilizatorów,
- ostre stany zapalne stawów.
Ze względu na przeciwwskazania, do których może należeć także osteoporoza lub zespół cieśni nadgarstka, bardzo ważny jest dobór stabilizatora lub ortezy w porozumieniu z lekarzem.