Termiczne kompresy samorozgrzewające
W przypadku dolegliwości takich jak przeciążenia, napięcie mięśni oraz zapalenie stawów możesz stosować samorozgrzewające się kompresy termiczne. Zapewniają terapeutyczne ciepło, które zmniejsza skutki m.in. nadmiernego wysiłku lub nieprawidłowej postawy.
Okłady termiczne jednokrotnego użytku działają za sprawą komórek cieplnych, które ogrzewają się w momencie kontaktu z tlenem. Zawierają powierzchnie przylepne, dzięki którym możesz umieścić je na wybranym obszarze ciała, np. na szyi, ramionach lub w dolnej części pleców. Elastycznie dopasowują się do ruchów.
Do Twojego wyboru pozostają termiczne kompresy w różnych rozmiarach, które możesz dopasować do własnych potrzeb. Dobrze sprawdzają się w celu doraźnego uśmierzania dolegliwości bólowych. Używaj ich zgodnie z instrukcją producentów.
Samorozgrzewające się kompresy cechuje wysoka wygoda użycia. Nie wymagają specjalnego przygotowania, będąc gotowe do użycia krótko po odpakowaniu. Tym samym można korzystać z nich m.in. poza domem, np. w podróży, w delegacji albo na wakacjach.
Okłady termiczne hot/cold do wielokrotnego użytku
Asortyment naszej apteki internetowej uwzględnia także kompresy żelowe hot/cold, które nadają się do wielokrotnego użytku. To bardziej ekologiczne i ekonomiczne wyroby medyczne. Zależnie od Twoich potrzeb mogą mieć właściwości rozgrzewające albo chłodzące, dzięki czemu charakteryzują się szerszymi możliwościami użycia.
To Ty decydujesz, jak działa okład żelowy. Możesz go schłodzić, umieszczając go w lodówce albo zamrażarce. Nadaje się także do podgrzania, np. w gorącej wodzie albo w kuchence mikrofalowej. Dzięki temu możesz dopasować optymalną temperaturę do własnego samopoczucia i preferencji.
Schłodzone okłady żelowe zapewniają terapię zimnem:
- zmniejszają obrzęki, stany zapalne i dolegliwości bólowe,
- można korzystać z nich m.in. w przypadku stłuczeń, siniaków, zwichnięć, małych guzów albo naciągnięć mięśni,
- działają na nerwobóle i ostry okres reumatoidalnego zapalenia stawów,
- przykładane w okolicach czoła, żuchwy lub szyi łagodzą migrenę, ból zębów i dziąseł,
- aplikowane w miejscach ukąszeń owadów zmniejszają uczucie świądu,
- znajdują zastosowanie w sporcie, zmniejszając ból mięśni po intensywnym treningu,
- obniżają temperaturę podczas gorączki.
Podgrzane kompresy żelowe zapewniają terapeutyczne właściwości ciepła:
- wykorzystują ciepło w celu rozluźnienia napiętych mięśni,
- zwiększają przepływ krwi, co może łagodzić dolegliwości bólowe, np. bóle menstruacyjne,
- zmniejszają dolegliwości związane ze zmianami zwyrodnieniowymi,
- wspomagają leczenie stanów zapalnych pęcherza moczowego,
- uśmierzają ból stawów, blizn i zrostów pooperacyjnych,
- działają odprężająco, poprawiając także samopoczucie psychiczne.
W naszej ofercie znajdują się nietoksyczne kompresy żelowe, które są bezpieczne dla całej rodziny. Są dostępne w różnych rozmiarach: mini, classic oraz maxi, które możesz stosować w wybranych miejscach ciała, np. na:
- szyję,
- ramiona,
- nadgarstki,
- plecy,
- brzuch,
- czoło.
Chłodzące lub rozgrzewające okłady żelowe mogą stanowić wsparcie niektórych terapii leczniczych. Zależnie od rodzaju i natężenia bólu możesz używać ich zamiast albo oprócz leków. Dzięki temu zmniejszysz obciążenie przewodu pokarmowego.
Rozgrzewające termofory
Alternatywę dla mniejszych i bardziej poręcznych kompresów żelowych stanowią również termofory. To wyroby medyczne wielokrotnego użytku, które również pozwalają na miejscowe ogrzewanie ciała.
W naszej aptece zamówisz termofor wykonany z nie uczulającego materiału o niskiej zawartości gumy. Charakteryzuje się wysoką szczelnością, która przekłada się na jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Nie ma nieprzyjemnego zapachu.
Zaletą termoforu jest rozgrzewanie większych partii ciała, np. brzucha lub pleców. Z termoforów można korzystać nie tylko w przypadku dolegliwości bólowych, ale również podczas uczucia zimna i dreszczów, jakie towarzyszą przeziębieniom. Termofor pomoże Ci się rozgrzać w jesienny lub zimowy wieczór, np. po powrocie ze spaceru.
Jak prawidłowo stosować okłady termiczne?
Jeżeli korzystasz z jednorazowych kompresów termicznych, postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Przestrzegaj m.in. określonego przez niego czasu stosowania wyrobu medycznego.
Wielorazowe okłady żelowe należy przykładać do ciała w specjalnym pokrowcu albo w czystym ręczniku.
Wybierz kompres żelowy dopasowany do swoich potrzeb. Weź pod uwagę zarówno jego rozmiar, jak i kształt. Umieść go w obolałym miejscu. Jeżeli odczuwasz dyskomfort związany z nadmiernym ciepłem albo zimnym, usuń okład i poczekaj, aż jego temperatura będzie dla Ciebie bardziej komfortowa.
W większości przypadków możesz trzymać okład żelowy na ciele tak długo, jak jest to dla Ciebie komfortowe. Na ogół zdejmuje się go, gdy jego temperatura staje się zbliżona do temperatury ciała. Zależnie od potrzeb powtarzaj okłady kilka razy dziennie.
Okładów termicznych nie należy stosować na uszkodzoną skórę, a także w miejscach, gdzie występują zaburzenia czucia. Dodatkowe przeciwwskazania do korzystania z tego rodzaju wyrobów medycznych stanowią:
- żylaki – kompres może zwiększyć przepływ krwi, pogarszając stan żylaków,
- zakrzepowe zapalenie żył – okłady zwiększają ryzyko powiększania się skrzepów,
- cukrzyca – może upośledzać czucie, zwiększając ryzyko oparzeń,
- ciąża – stosowanie kompresów w obrębie brzucha może być niekorzystne dla rozwijającego się płodu,
- gorączka – ciepłe okłady mogą dodatkowo podwyższać temperaturę ciała.
Jeżeli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania kompresów termicznych, skonsultuj się z lekarzem.