Repelenty na owady – specjalne środki o wysokiej skuteczności
Asortyment naszej apteki online uwzględnia środki na komary, kleszcze, meszki i inne owady, także tropikalne, np. moskity czy muchy tse-tse. Niektóre spraye odstraszają również pchły, wszy i pluskwiaki. Bazują na substancjach chemicznych o silnych właściwościach, takich jak:
- DEET (N,N-Diethyl-3-methylbenzamide) – najsilniejszy środek na rynku, zalecany do stosowania przede wszystkim u osób dorosłych,
- ikarydyna – nieco łagodniejsza alternatywa dla DEET, która charakteryzuje się słabszym i krótszym działaniem,
- naturalne olejki eteryczne – najbezpieczniejsze w użyciu środki na komary, kleszcze i meszki.
Wymienione substancje chemiczne zakłócają receptory czuciowe owadów, maskując naturalny zapach człowieka. Mogą mieć działanie odstraszające lub drażniące. Występują w różnych połączeniach i stężeniach.
Preparaty odstraszające komary
Komary to popularne w Polsce owady, które zaczynają gryźć późnym wieczorem i pozostają aktywne aż do rana. Podążają za ciepłem ciała, zapachem potu i dwutlenku węgla. Ich liczebność wzrasta w ciepłym, wilgotnym środowisku, np. latem nad zbiornikiem wodnym.
W naszej aptece zamówisz dowolne środki na komary, np. żele albo spraye. Jakie środki na komary są najskuteczniejsze? To te z wysoką zawartością składnika DEET (na poziomie 9,5%). Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie są one dla każdego. Mogą działać drażniąco na skórę i błony śluzowe.
W ofercie mamy także łagodniejsze środki na komary, bez silnych, toksycznych substancji. Takie żele i spraye na komary lepiej sprawdzą się do stosowania w przypadku dzieci. Zawierają wyciągi z wyselekcjonowanych olejków roślinnych, np. z trawy cytrynowej, lawendy, eukaliptusa, mięty lub z drzewa herbacianego. Są bezpieczne także dla kobiet w ciąży.
Preparaty na kleszcze
W Polsce szczególnie warty stosowania jest spray odstraszający kleszcze. To właśnie te pajęczaki są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ stanowią potencjalnych nosicieli boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).
Na ugryzienie kleszcza narażasz się, szczególnie spacerując w zaroślach lub siadając na trawie. Kleszcze mogą jednak nawet spadać z koron drzew na osoby spacerujące po ścieżce w parku albo w lesie.
Preparat na kleszcze powinno się stosować przed wybraniem się na łono przyrody, np. do lasu, na łąkę czy nawet do parku. Po każdym spacerze lub pikniku sprawdź skórę pod kątem kleszczy.
Jeżeli zauważysz kleszcza na swojej skórze, jak najszybciej usuń go przy użyciu specjalnej pęsety. Bardzo ważne, by wykonać to szybko i umiejętnie – bez naduszania pajęczaka. Po usunięciu kleszcza dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj skórę w miejscu ukąszenia.
Jak stosować spraye i żele na komary oraz kleszcze?
Środki na komary i kleszcze należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. Na ogół takie preparaty nadają się do aplikowania zarówno na odzież, jak i na skórę. Wymagają natomiast unikania kontaktu z oczami oraz błonami śluzowymi.
Zanim zaaplikujesz silny repelent na swoim ciele, najpierw przetestuj go na mniejszym obszarze skóry. Dzięki temu możesz upewnić się, czy nie występuje reakcja alergiczna.
Miej na uwadze, że preparaty na kleszcze i komary nie gwarantują 100% ochrony przed ukąszeniami owadów. Wymagają aplikacji, zwłaszcza po kąpieli lub w gorące dni, gdy występuje wzmożona potliwość skóry. Poza żelami i sprayami warto stosować także inne, dodatkowe środki ochrony, np. moskitiery czy odzież z długimi rękawami i nogawkami.
Jeżeli komary przeszkadzają Ci w przydomowym ogrodzie, np. na tarasie, możesz rozważyć zakup specjalnych świec odstraszających te owady. Zrezygnuj także z oczka wodnego w pobliżu domu.
Jaki środek na ugryzienia wybrać?
Spraye na komary i kleszcze mają za zadanie odstraszać owady. Nie łagodzą już powstałych ugryzień na skórze. W tym celu konieczne jest stosowanie dodatkowych preparatów, najlepiej po powrocie do domu.
Do wyboru pozostają m.in. kremy i żele na ukąszenia. Zawierają składniki takie jak mentol, kamfora czy lidokaina. Dzięki nim działają przeciwświądowo, zmniejszając uczucie dyskomfortu i chęć drapania skóry. Mogą mieć w składzie także substancje przyspieszające procesy gojenia, takie jak pantenol lub alantoina.
Na ukąszenia owadów można stosować także zimne kompresy, które zmniejszają ewentualne obrzęki. Niektóre maści i kremy na ukąszenia mają właściwości chłodzące dzięki mentolowi.
Jak postępować po ugryzieniu owada?
Po ukąszeniu owada unikaj drapania skóry, by zmniejszyć ryzyko infekcji. W ten sposób przyspieszysz naturalny proces gojenia i zmniejszysz ryzyko powstania ewentualnych przebarwień lub blizn.
Jeśli po ugryzieniu (szczególnie kleszcza) obserwujesz niepokojące objawy, takie jak rumień, gorączka, osłabienie, nudności, dreszcze i ból głowy, koniecznie zgłoś się do lekarza. To bardzo ważne, by nie bagatelizować takich dolegliwości, bo późniejsze są znacznie poważniejsze, jak np. porażenie twarzy czy zapalenie mięśnia sercowego.
Specjalista może zdecydować o dodatkowej diagnostyce i dobierze odpowiednią metodę leczenia.