Jak powstaje kac? Przyczyny kaca
Kac to efekt spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, najczęściej doświadcza się go po stanie upojenia alkoholowego. Mają na niego wpływ co najmniej dwa czynniki, które uznaje się za główne przyczyny kaca. Po pierwsze, alkohol wpływa na pracę nerek, zwiększając oddawanie moczu i powodując nadmierną utratę płynów z organizmu. Po drugie, na skutek procesów metabolicznych zachodzących we wątrobie w organizmie pojawia się aldehyd octowy – to toksyczny, krótkotrwały produkt uboczny alkoholu. Przyczynia się on do stanów zapalnych, m.in. wątroby, przewodu pokarmowego, trzustki oraz mózgu.
Od czego zależy nasilenie kaca?
Objawy kaca i jego nasilenie mogą różnić się zależnie od indywidualnych predyspozycji człowieka, a także od wieku, płci oraz kondycji zdrowotnej. Przede wszystkim jednak nasilenie kaca wynika z ilości spożytego alkoholu. Wiele osób skarży się na silniejszego kaca po zmieszaniu ze sobą różnych alkoholi, piciu drinków i koktajli przez słomkę lub spożywaniu alkoholu z dodatkiem napojów gazowanych.
Poza etanolem niekorzystny wpływ na samopoczucie mogą mieć także inne składniki napojów alkoholowych. Mowa np. o kongenerach – substancjach chemicznych występujących w ciemnych alkoholach, takich jak burbon. Nasilenie kaca mogą potęgować także siarczany – konserwanty dodawane do wina.
Czy kac jest szkodliwy?
Kac to nie tylko chwilowe, złe samopoczucie. Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do rozstroju zdrowia, dlatego tak ważne jest, by zachować umiar. Kacowi towarzysząm.in. zaburzenia snu, podrażnienie błony śluzowej żołądka, stany zapalne w organizmie oraz nasilone, złe samopoczucie. Częste dopuszczanie do występowania kaca może grozić powstaniem np. wrzodów żołądka.
Warto również pamiętać, że kac może upośledzać uwagę i negatywnie wpływać na koordynację ruchową. W rezultacie utrudnia on podejmowanie decyzji i wykonywanie skomplikowanych zadań, takich jak prowadzenie pojazdów, obsługa maszyn czy opieka nad bliskimi. Tym samym może uniemożliwiać pracę i stwarza zagrożenie dla osób w Twoim otoczeniu.
Jakie są objawy kaca?
Zwykle dolegliwości związane z syndromem dnia poprzedniego odczujesz od razu po przebudzeniu. Do najczęściej występujących objawów kaca zaliczamy przede wszystkim:
- uczucie zmęczenia i osłabienia,
- wzmożone pragnienie,
- ból i zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- brak apetytu,
- nadwrażliwość na światło i dźwięk,
- niepokój,
- drażliwość,
- zwiększoną potliwość,
- podwyższone ciśnienie krwi.
Zależnie od ilości spożytego alkoholu takie objawy mogą utrzymywać się 24 godziny albo dłużej. Objawy kaca są najbardziej odczuwalne, gdy stężenie alkoholu we krwi wraca do poziomu bliskiego zeru. Z czasem dolegliwości ustępują.
Jak załagodzić skutki kaca? Preparaty na kaca
Zastanawiasz się, jak zażegnać dokuczliwe objawy związane z kacem? Wokół sposobów na złagodzenie skutków kaca narosło wiele mitów. Niektóre metody mogą jedynie pogorszyć stan zdrowia, jak przyjmowanie leków przeciwbólowych, które w połączeniu z alkoholem mogą uszkodzić żołądek. W takim razie co jest najlepsze na kaca?
Asortyment naszej apteki internetowej uwzględnia suplementy diety wspomagające procesy fizjologiczne organizmu po spożyciu alkoholu. Preparaty na kaca w formie tabletek lub musujących pastylek do rozpuszczenia w wodzie charakteryzują się naturalnym, bezpiecznym składem. Znajdziesz w nich m.in.:
- elektrolity (sód, potas, magnez i wapń) – przywracają równowagę płynów i prawidłowe pH w organizmie, wspierają przewodnictwo nerwowe oraz pracę mięśni,
- witaminę C – zmniejsza uczucie zmęczenia oraz znużenia, a także wspiera procesy regeneracyjne,
- witaminy z grupy B (np. niacynę, ryboflawinę, cholinę i tiaminę) – przyczyniają się do właściwego funkcjonowania układu nerwowego (w tym mózgu), wspomagają pracę wątroby oraz funkcje poznawcze,
- glukozę – stanowi szybkie źródło energii, działa nawadniająco, wspierając wchłanianie sodu oraz wody w jelicie cienkim,
- cynk – działa przeciwzapalnie i wspomaga procesy metaboliczne zachodzące w organizmie,
- żeń-szeń – ma właściwości detoksykujące i przeciwzapalnie.
Zanim zdecydujesz się na stosowanie suplementu diety, skonsultuj się z lekarzem – zwłaszcza jeśli przyjmujesz określone leki na stałe.
Domowe sposoby na pozbycie się kaca
Jeżeli dolega Ci kac, musisz uzbroić się w cierpliwość. Złe samopoczucie minie z czasem. W miarę możliwości ogranicz wykonywanie codziennych obowiązków. Odpoczywaj i regularnie nawadniaj się. Tego dnia postaw na lekkostrawne posiłki i weź prysznic. Pomóc może także aktywność fizyczna o umiarkowanym stopniu intensywności, np. spacer na świeżym powietrzu.
Przeciwdziałanie kacowi – jak uniknąć kaca?
Jedyny skuteczny sposób na uniknięcie kaca to powstrzymanie się od spożycia alkoholu lub ograniczenie jego spożycia do minimum. Dlatego dbaj o samokontrolę podczas okoliczności, gdy proponowane są Ci napoje alkoholowe. Jeżeli pijesz alkohol, unikaj tego, który może zawierać dodatkowe substancje nasilające objawy kaca.
Występowanie kaca możesz ograniczyć, nie pijąc alkoholu na pusty żołądek. Jeżeli jesteś na imprezie, pij także napoje bezalkoholowe, które pomogą Ci nawodnić organizm. Lepiej zadziała również ruch, np. taniec. Podczas picia alkoholu unikaj palenia tytoniu, który nasila niepożądane objawy.
Pamiętaj, że zbyt częste, nadmierne spożywanie alkoholu grozi uzależnieniem. Jeżeli odczuwasz głód alkoholowy lub podejrzewasz alkoholizm u swoich bliskich, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Alkoholizm to poważna choroba, która grozi utratą zdrowia, a nawet śmiercią. Ma negatywny wpływ na relacje rodzinne i sytuację ekonomiczną osób uzależnionych.