Higiena osobista
Codzienne nawyki higieniczne pozwolą Ci utrzymać ciało w czystości i zapobiec wielu potencjalnym chorobom. Na co dzień pamiętaj przede wszystkim o:
- myciu rąk – zwłaszcza po powrocie do domu, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety,
- prysznicu lub kąpieli – dzięki temu możesz zadbaćm.in. o higienę pach, stóp oraz miejsc intymnych,
- myciu zębów – stomatolodzy zalecają myć zęby co najmniej 2 razy dziennie: rano i wieczorem,
- używaniu dezodorantu – zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi potu, zapewniając komfortowe uczucie świeżości.
Higiena osobista ma szczególne znaczenie w kontaktach międzyludzkich, np. służbowych albo towarzyskich. Dbając o higienę, dbasz także o relacje z osobami w swoim otoczeniu.
Wybierz dezodorant lub antyperspirant
Ochrona przeciw potem powinna iść w parze z pielęgnacją delikatnej skóry pod pachami. Dlatego wybieraj łagodne dezodoranty lub antyperspiranty bazujące na naturalnych składnikach. Unikaj kosmetyków zawierających sole glinu, które blokują pory i mogą podrażniać skórę.
W neutralizacji nieprzyjemnego zapachu pomóc może dodatek srebra koloidalnego. Z kolei nawilżenie, zmiękczenie i wygładzenie skóry zagwarantują olejki roślinne, np. z konopi.
Higiena skóry – na czym powinna polegać?
Skóra to największy organ naszego ciała, o który zdecydowanie warto dbać. Codzienna higiena ma kluczowy wpływ na zdrowie oraz wygląd skóry. Powinna uwzględniać przede wszystkim:
- regularne oczyszczanie – delikatnymi produktami myjącymi, które nie zaburzają naturalnej bariery hydro-lipidowej i nie podrażniają skóry, np. żelami, emulsjami albo piankami,
- nawilżanie – obowiązkowe po każdym myciu skóry, w celu zmiękczenia, wygładzenia i ochrony naskórka przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.
Do nawilżania używaj kremu lub balsamu o lekkiej konsystencji, która nie obciąża nadmiernie skóry. W składzie kosmetyku szukaj substancji takich jak:
- kwas hialuronowy – działa higroskopijnie, zwiększając wiązanie cząsteczek wody w skórze,
- ceramidy – wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry, zwiększając jej odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne,
- pantenol, alantoina – łagodzą podrażnienia i wspierają gojenie się skóry.
Nieco rzadziej możesz wykonywać złuszczanie martwego naskórka. Pomoże w tym peeling: mechaniczny (z drobinkami) albo enzymatyczny. Regularne złuszczanie pomaga wygładzić skórę i wyrównać jej koloryt. Ponieważ odblokowuje pory, zmniejsza występowanie niedoskonałości.
Warto rozważyć także ochronę przeciwsłoneczną, w szczególności twarzy, szyi i dekoltu. Stosując krem z filrem SPF, chronisz skórę przed szkodliwym wpływem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB.
Higiena włosów
Zależnie od stopnia przetłuszczania się skóry głowy część osób myje włosy codziennie, a inni co 2-3 dni. Do mycia włosów na co dzień najlepiej wybrać łagodny szampon o naturalnym składzie, który nie podrażnia skalpu.
W przypadku skóry głowy skłonnej do łupieżu potrzebny może okazać się szampon zawierający kwas salicylowy, siarczek selenu lub pirokton olaminy. To składniki o właściwościach złuszczających i przeciwgrzybiczych.
Higiena paznokci
Dbając o paznokcie dłoni i stóp, nie tylko zapewniasz im estetyczny wygląd, ale również zmniejszasz ryzyko występowania ewentualnych infekcji. Do codziennej higieny paznokci przydadzą Ci się:
- nożyczki do paznokci – paznokcie najlepiej obcinać regularnie, co 1-2 tygodnie,
- pilniczek – pomoże wyrównać krawędzie paznokci.
Na basenie i w pod prysznicem w innych miejscach publicznych (np. na siłowni) noś klapki kąpielowe, by zapobiec infekcjom grzybiczym stóp i paznokci.
Higiena uszu
ABC higieny osobistej powinna uzupełniać także higiena uszu. Ma istotny wpływ na kondycję Twojego słuchu! Po codziennym prysznicu warto poświęcić chwilę na oczyszczanie małżowiny usznej oraz ujścia przewodu słuchowego. Najlepiej użyć do tego płatek kosmetyczny zwilżony ciepłą wodą z mydłem.
Popularny błąd stanowi korzystanie z patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu. Można używać ich jedynie do oczyszczania samej małżowiny. Nie powinno się natomiast wprowadzać ich do przewodu słuchowego, ponieważ grozi to uszkodzeniem błony bębenkowej.
Jeżeli borykasz się z nadmiarem woskowiny w uszach, możesz skorzystać ze specjalnego preparatu – kropli lub sprayu do uszu. Zawierają naturalne olejki rozpuszczające woskowinę. Nie podrażniają delikatnego kanału słuchowego.
Unikaj mechanicznego pocierania uszu, ponieważ podrażnia skórę, może nasilać produkowanie woskowiny i powodować infekcje uszu: bakteryjne albo grzybicze. W razie problemów z dolegliwościami uszu wybierz się na wizytę do laryngologa.
Higiena a infekcje
Dlaczego tak ważna jest higiena osobista? Twoje codzienne nawyki higieniczne mają wpływ także na zdrowie. W szczególności higiena dłoni, czyli regularne mycie rąk wodą i mydłem, to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji.
Żeby mycie rąk było jak najbardziej skuteczne, powinno trwać co najmniej 20 sekund. Staraj się myć dłonie dokładnie na całej powierzchni, także przestrzenie między palcami. Jeżeli nie masz dostępu do wody i mydła, możesz skorzystać z żelu antybakteryjnego do rąk.
Możesz zapobiegać infekcjom osób w swoim otoczeniu, zakrywając usta i nos podczas kaszlu lub kichania. Korzystaj wtedy z jednorazowych chusteczek higienicznych. W naszej ofercie znajdziesz 3-warstwowe chusteczki bezzapachowe, które bez trudu zmieścisz w torebce czy kieszeni odzieży wierzchniej.
Higiena jamy ustnej
Zarówno dla białego uśmiechu oraz świeżego oddechu, jak i dla zdrowia zębów oraz dziąseł – warto dbać o higienę jamy ustnej. Twoje codzienne nawyki higieniczne mają kluczowy wpływ na profilaktykę przeciwpróchniczą.
Z czego składa się prawidłowa higiena jamy ustnej? Powinna uwzględniać:
- szczotkowanie zębów – co najmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty,
- nitkowanie zębów – co najmniej raz dziennie, w celu usunięcia resztek pokarmowych oraz zapobieganiu powstawania płytki nazębnej w przestrzeniach międzyzębowych,
- płukanie jamy ustnej – przez 30 sekund z użyciem specjalnego płynu, który przeciwdziała namnażaniu się bakterii odpowiadających za próchnicę i nieświeży oddech.
Jak prawidłowo szczotkować zęby? Wybierz szczoteczkę o miękkim włosiu, które nie podrażnia dziąseł i nie przyczynia się do odsłaniania szyjek zębowych. Dokładnie szczotkuj wszystkie łuki zębowe, z każdej strony. Wymieniaj szczoteczkę do zębów co 3 miesiące i po każdej infekcji.
W naszej ofercie znajdują się różnego rodzaju kosmetyki do higieny jamy ustnej. Do Twojego wyboru pozostają produkty o specjalnych właściwościach, np. wybielające szkliwo, leczące zakażenia drożdżakowe lub przeciw paradontozie.
Pamiętaj, że prawidłowa higiena jamy ustnej to również regularne wizyty u stomatologa co 6 miesięcy.