Środki do dezynfekcji – substancje czynne
W naszej ofercie znajdziesz liczne środki dezynfekcyjne, m.in. żele, pianki, nasączone chusteczki lub gaziki, a także płyny do dezynfekcji. Bazują na wielu substancjach o właściwościach dezynfekcyjnych, np. na aldehydach, związkach chloru, związkach tlenowych i nadtlenowych, enzymach i fenolach. Takie składniki zawierają w szczególności płyny do dezynfekcji powierzchni i narzędzi.
Najczęściej spotkane środki do dezynfekcji skóry i błon śluzowych to jednak te na bazie alkoholu, w szczególności etanolu, izopropanolu i n-propanolu. Alkohole charakteryzują się szybką i skuteczną aktywnością bakteriobójczą, a w ograniczonym stopniu również działaniem wirusobójczym.
Nasz asortyment uwzględnia środki, które są bezpieczne dla dorosłych i dzieci w każdym wieku. Na uwagę zasługuje np. Octenisept, czyli płyn dezynfekcyjny o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Zawiera 2 substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Pierwsza działa na powierzchni ran, a druga w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych. Ich skuteczność mikrobiologiczną potwierdzono w badaniach laboratoryjnych i klinicznych. Płyn działa po 1 minucie od aplikacji i przez kolejne 60 minut od zastosowania.
Nieco inny skład mają środki do dezynfekcji rąk, np. żele w małych opakowaniach do noszenia w torebce. Ponieważ alkohol wysusza skórę, mogą zawierać dodatkowe składniki pielęgnacyjne, takie jak ekstrakt z aloesu, gliceryna albo pantenol. W ich recepturach często znajdują się również substancje poprawiające zapach. Nadają się do stosowania wyłącznie na powierzchni skóry.
Jak działają płyny do dezynfekcji?
Najpowszechniejsze w użyciu są płyny do dezynfekcji. Ich skuteczność różni się zależnie od koncentracji składnika dezynfekcyjnego. Za najskuteczniejsze preparaty do dezynfekcji uznaje się te, które zawierają 60-80% alkoholu. W takim stężeniu alkohole działają na bakterie gram-dodatnie i gram-ujemne, grzyby i niektóre wirusy (w tym wirusy grypy, HSV, enterowirusy i rotawirusy), niszcząc błony komórkowe mikroorganizmów.
Inne środki dezynfekcyjne mogą również utleniać białka i niszczyć strukturę międzykomórkową drobnoustrojów. Podstawowe środki niszczą drobnoustroje wegetatywne, a te o wysokim stopniu dezynfekcji neutralizują także prątki gruźlicy, enterowirusy oraz poszczególne formy przetrwalnikowe.
Preparaty do dezynfekcji to wyroby medyczne, które charakteryzują się szerokimi możliwościami zastosowania, m.in. do odkażania ran, a także przy zabiegach diagnostycznych i operacyjnych. Niektóre opracowano z myślą o bardziej sprecyzowanym przeznaczeniu, np. w jamie ustnej, do miejscowego odkażania błon śluzowych przy pleśniawkach i innych zakażeniach drożdżakowych. Właściwości przeciwbakteryjne mogą mieć też m.in. tabletki do czyszczenia protez zębowych.
Na ogół środki do dezynfekcji powierzchni i narzędzi nie nadają się do stosowania na rany. Warto mieć również na uwadze, że środki dezynfekcyjne nie stanowią zamienników środków myjących. W porównaniu z wodą z mydłem słabo usuwają widoczny brud.
Podobnie dezynfekcja jest mniej skuteczna od sterylizacji, która eliminuje wszelkie formy drobnoustrojów, w tym bakterii, wirusów, grzybów i ich przetrwalników. Dezynfekcja w znacznym stopniu ogranicza ilość drobnoustrojów chorobotwórczych, jednak nie powoduje wyjałowienia.
Kiedy przydają się środki dezynfekcyjne?
Preparaty do dezynfekcji o odpowiednim składzie mogą być przydatne na co dzień. W domu służą przede wszystkim do odkażania i wspomagania leczenia ran, na ogół małych i powierzchownych. Wiele osób używa ich także ze względów higienicznych w miejscach publicznych, np. przed jedzeniem albo po skorzystaniu z toalety.
Szczególnie ważne jest stosowanie preparatów dezynfekcyjnych przez pracowników ochrony zdrowia: przed i po założeniu rękawiczek medycznych. Takie osoby mają kontakt z osobami chorymi, krwią, wydzielinami i zanieczyszczonym sprzętem medycznym.
W placówkach medycznych środki służące dezynfekcji stosuje się je m.in. na skórę, przed każdym zabiegiem lekarskim, zarówno chirurgicznym, jak i diagnostycznym. Ich użycie jest szczególnie ważne, jeśli ma dojść do przecięcia, nakłucia lub innego uszkodzenia skóry.
Preparaty dezynfekcyjne nadają się do stosowania nie tylko na powierzchnię skóry. Znajdują zastosowanie choćby w stomatologii, łagodząc podrażnienia spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej. Mogą być aplikowane na błony śluzowe w obrębie narządów płciowych. Można stosować je także w pediatrii, np. do pielęgnacji kikuta pępowinowego.
Środki dezynfekcyjne mają również zastosowanie profilaktyczne, w trakcie rutynowych czynności związanych ze sprzątaniem w miejscach użytku publicznego. Dotyczy to m.in. toalet, basenów, łaźni, stołówek oraz kuchni.
Najwygodniejsze w użyciu są płyny do dezynfekcji. Do ich zalet należy przede wszystkim szybkie użycie, skuteczne działanie na różnych powierzchniach i możliwość stosowania w miejscach, gdzie nie ma dostępu do wody.
Jak prawidłowo stosować preparaty do dezynfekcji?
Dla skuteczności preparatów dezynfekcyjnych duże znaczenie ma ich prawidłowe użycie. Stosowanie środków do dezynfekcji może różnić się zależnie od składu i przeznaczenia preparatu. Dlatego zawsze postępuj zgodnie z instrukcją na etykiecie produktu. Dotyczy to m.in. odmierzania ilości płynu i sposobu jego rozprowadzania.
Pamiętaj, że tego rodzaju środki nadają się tylko do stosowania zewnętrznego i nie mogą mieć kontaktu z oczami. Po połknięciu nawet w niewielkiej ilości mogą spowodować zatrucie.
Jeżeli dezynfekujesz ręce, zwróć uwagę na to, czy nie ma na nich widocznych zabrudzeń. W miarę możliwości stosuj niewielką ilość płynu lub żelu i pocieraj ręce, aż formuła ulegnie całkowitemu wchłonięciu.
Osoby, które korzystają z dezynfekcji rąk na co dzień, powinny dodatkowo zadbać o pielęgnację swojej skóry. Alkohol przesusza skórę i zwiększa ryzyko wystąpienia wyprysku kontaktowego. Dlatego stosuj w domu krem nawilżający do rąk, aby zapobiegać nadmiernej suchości i podrażnieniu skóry.
Miej na uwadze, że płyny do dezynfekcji mogą być łatwopalne. Z tego względu przechowuj je z dala od źródeł ognia i ciepła, także w przypadku rozgrzanego wnętrza samochodu. Podobnie zwróć uwagę na to, że środki na bazie alkoholu parują i wysychają, gdy nie są szczelnie zamknięte.
Niektóre środki do dezynfekcji, w szczególności te do odkażania narzędzi i powierzchni, mogą podrażniać skórę i błony śluzowe. Dlatego stosuj je zawsze zgodnie z przeznaczeniem. Pamiętaj też, żeby tego rodzaju środki przechowywać poza dostępem dla dzieci.