Ciśnieniomierze i akcesoria
Asortyment naszej apteki internetowej uwzględnia wygodne w obsłudze ciśnieniomierze naramienne, które określają siłę, z jaką krew przepływa przez tętnice. Na lekizsieci.pl zamówisz dobry ciśnieniomierz niewymagający fachowej wiedzy oraz doświadczenia w trakcie domowego użytkowania. Może korzystać z niego cała rodzina, w szczególności osoby w podeszłym wieku i kobietom w ciąży, u których występuje ryzyko arytmii lub nadciśnienia. Regularne mierzenie ciśnienia zaleca się także osobom powyżej 40. roku życia, otyłym, palącym papierosy, prowadzącym stresujący tryb życia, a także chorującym na cukrzycę, choroby nerek i serca.
Obowiązkowe pomiary ciśnienia powinny wykonywać osoby po zawale lub udarze mózgu, a także przyjmujące leki na nadciśnienie. Częstotliwość pomiarów ciśnienia określa lekarz, dopasowując wytyczne do indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. Zwykle osoby chorujące na nadciśnienie powinny mierzyć ciśnienie tętnicze krwi co najmniej 2-3 razy w tygodniu.
Inwestycja w ciśnieniomierz – dlaczego warto?
Dlaczego warto mieć ciśnieniomierz? Regularna kontrola ciśnienia krwi zwiększa szansę na wczesną diagnostykę nadciśnienia. Tym samym umożliwia szybsze rozpoczęcie leczenia, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych, takich jak choroby serca i udary. Mając w domu dobry ciśnieniomierz, możesz systematycznie monitorować postępy w leczeniu. Wyrób medyczny może wykryć u Ciebie zarówno nadciśnienie, jak i nieregularne bicie serca. Jego dodatkowy atut to możliwość wykonywania pomiarów w komfortowych, domowych warunkach – bez konieczności dojazdów do przychodni.
Jakie zalety ma ciśnieniomierz automatyczny?
Rozróżniamy ciśnieniomierze ręczne (manualne), półautomatyczne i automatyczne. Najwygodniejszy w użyciu jest ciśnieniomierz automatyczny. Jego kluczową zaletą jest brak konieczności ręcznego pompowania mankietu, co stanowi duże udogodnienie np. dla osób starszych, o słabych rękach. Umożliwia samodzielną, jednoosobową obsługę. Również w kwestii takiej jak pomiary ciśnieniomierz cyfrowy charakteryzuje się większą dokładnością. Wykorzystuje nowoczesne technologie i jest mniej podatny na błędy ludzkie. Ze względu na duży wyświetlacz umożliwia szybki i łatwy odczyt wyników.
Ciśnieniomierz ręczny wymaga zapisywania wyników, jeżeli chcesz je porównywać między sobą. Odczytywane pomiary ciśnieniomierz cyfrowy może zapisywać we wbudowanej pamięci. To duże ułatwienie dla osób starszych, które mogą zapominać o ręcznym notowaniu wyników. Warto mieć na uwadze, że modele automatyczne charakteryzują się również kompaktowym rozmiarem i niższą wagą. Dzięki temu są łatwiejsze do przechowywania i ewentualnego transportu.
Idealny ciśnieniomierz – porady ekspertów
Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz? Lepszy będzie ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy? Zwróć uwagę na kilka kluczowych czynników.
- Za dokładniejsze uważa się ciśnieniomierze naramienne, choć modele nadgarstkowe są wygodniejsze w użyciu.
- Pomiar automatyczny nie wymaga ręcznego pompowania mankietu, dzięki czemu nie musisz wkładać w niego żadnego wysiłku.
- Urządzenie zapamiętuje wyniki pomoże Ci śledzić zmiany ciśnienia w dłuższej perspektywie czasu.
- Niektóre ciśnieniomierze mają funkcję wykrywania arytmii.
- Dopasuj rozmiar mankietu ciśnieniomierza do swojego obwodu ramienia.
- Wybierz model z certyfikatem potwierdzającym dokładność wykonywanych pomiarów.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Domowy ciśnieniomierz może pomóc w regularnej kontroli stanu zdrowia, o ile jest prawidłowo używany. Korzystając z ciśnieniomierza cyfrowego, zawsze stosuj się do instrukcji obsługi przygotowanej przez producenta urządzenia. Są jednak także pewne uniwersalne wytyczne, o których również należy pamiętać.
- Do pomiaru ciśnienia wybierz ciche, spokojne miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzać.
- Przed pomiarem zrelaksuj się. Odpocznij 5-10 minut. Od wysiłku fizycznego, palenia papierosów i picia kawy powinno minąć co najmniej 30 minut.
- Zajmij wygodną pozycję siedzącą. Najlepiej sprawdzi się krzesło z oparciem.
- Mierząc ciśnienie, trzymaj stopy płasko ustawione na podłodze, nie krzyżuj nóg.
- Na czas pomiaru zdejmij ewentualne ciasne ubrania, np. bluzę z długim rękawem, który wymagałby podwijania.
- Załóż ciśnieniomierz na rękę, na której częściej są odnotowywane wyższe wartości ciśnienia krwi.
- Opaska urządzenia powinna znajdować się 2-3 cm nad zgięciem łokcia.
- Nie zapinaj mankietu zbyt ciasno – powinny zmieścić się pod nim 2 palce.
- W trakcie pomiaru ciśnienia nie rozmawiaj ani nie zmieniaj pozycji.
- Wykonaj 2 pomiary, zachowując kilkuminutowy odstęp pomiędzy nimi.
Prawidłowe ciśnienie to wynik poniżej 140/90. Wynik powyżej tych wartości może świadczyć o nadciśnieniu, a wynik poniżej 100/60 o zbyt niskim ciśnieniu. Jeżeli Twoje ciśnienie nie jest prawidłowe, najpierw powtórz pomiar, aby upewnić się, że jest on wiarygodny. Następnie zgłoś się na konsultację lekarską. Specjalista zadecyduje o dodatkowej diagnostyce w celu potwierdzenia nadciśnienia i ustalenia jego przyczyn. Na podstawie wyników możliwe jest dobranie odpowiedniego, bezpiecznego leczenia.
Zadbaj o prawidłowe ciśnienie
- Wykonuj regularną aktywność fizyczną.
- Stosuj zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę.
- Dąż do utrzymywania prawidłowej masy ciała.
- Ogranicz spożycie alkoholu i rzuć palenie.
- Unikaj stresu, stosując techniki relaksacyjne, np. medytację, jogę albo trening oddechowy.
- Przestrzegaj zaleceń lekarskich, m.in. dotyczących stosowania leków na nadciśnienie.