Czym jest choroba lokomocyjna i jakie są jej przyczyny?
Aby skutecznie zapobiec chorobie lokomocyjnej, warto znać jej przyczyny. Głównym winowajcą jest zaburzenie w odczuwaniu ruchu odbierane przez nasze zmysły. W wyniku podróży samochodem, lub innym środkiem komunikacji, nasz mózg otrzymuje sprzeczne sygnały. Z jednej strony ciało znajduje się w bezruchu - w końcu siedzimy wygodnie w fotelu - natomiast z drugiej nasze zmysły odbierają informacje świadczące o przemieszczaniu się, między innymi dzięki narządowi wzroku, który rejestruje zmieniający się krajobraz. Nakładające się na siebie sprzeczne sygnały doprowadzają do podrażnienia błędnika, co w ostateczności prowadzi do choroby komunikacyjnej.
Objawy choroby lokomocyjnej
Do najczęstszych objawów choroby lokomocyjnej należą przede wszystkim zawroty głowy, wymioty, nudności, ogólne uczucie skołowania, zimne poty, szumy uszne, czy migrena. Nierzadko można również zauważyć ogólną bladość skóry u chorego, spowodowaną złym samopoczuciem. Zazwyczaj na chorobę komunikacyjną cierpią dzieci. Wówczas nieprzyjemne objawy znikają samoistnie mniej więcej koło 6. roku życia. Jednak jak wskazują badania, w niektórych przypadkach objawy nie ustępują, co sprawia, że również wielu dorosłych cierpi na skutek kinetozy.
Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej?
Do najskuteczniejszych metod radzenia sobie z chorobą lokomocyjną należą leki bez recepty dostępne w aptece. W naszej ofercie znajdziesz szereg leków na chorobę lokomocyjną - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Popularne preparaty różnią się głównie składem - zazwyczaj zawierają środki antyhistaminowe, które wykazują właściwości przeciwwymiotne lub wyciąg z kłącza imbiru, który również świetnie radzi sobie z niwelowaniem nudności. Warto jednak pamiętać, aby leki na chorobę lokomocyjną przyjmować minimum pół godziny przed rozpoczęciem podróży. W naszym asortymencie znajdziesz zarówno leki dla dzieci, jak i dorosłych, dostępne w różnej formie. Do najpopularniejszych należą tabletki, jednak z myślą o najmłodszych zadbaliśmy również o obecność syropów czy pastylek do ssania. Dzięki temu - niezależnie od preferencji, co do przyjmowania leków - z łatwością znajdziesz na naszej stronie odpowiedni specyfik.
Alternatywne sposoby na chorobę lokomocyjną
Poza różnego rodzaju lekami, warto również pamiętać o kilku wskazówkach, które mogą okazać się pomocne podczas długich podróży. Przede wszystkim przygotowania należy rozpocząć już przed wyjazdem. Unikaj ciężkostrawnych posiłków oraz słodkich i gazowanych napojów. Podczas samej podróży zaleca się siedzenie przodem do kierunku jazdy oraz zajmowanie miejsca z dala od kół. Ważne, aby robić systematyczne postoje oraz zadbać o dostęp do powietrza - czy to przez otwarcie okna, czy włączenie klimatyzacji. Zaleca się również, żeby zrezygnować z czytania, grania na telefonie etc. Lepiej, aby nasz wzrok był skupiony na stabilnych punktach krajobrazu.