Odczuwasz ból pęcherza i uporczywe parcie na oddawanie moczu? Możesz mieć do czynienia z zapaleniem dróg moczowych w wyniku infekcji bakteryjnej. Zapalenie układu moczowego to dolegliwość, która występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, w szczególności u kobiet. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są jej najczęstsze objawy, przyczyny i metody leczenia.
Infekcje dróg moczowych – charakterystyka
Wśród stanów zapalnych układu moczowego najczęściej pojawiają się infekcje dolnych dróg moczowych: w szczególności cewki moczowej i pęcherza. Za rozwój stanu zapalnego odpowiadają drobnoustroje przedostają się do dróg moczowych. Na ogół to bakterie E. coli, które bytują w jelicie grubym. Rzadziej do zapalenia prowadzi infekcja innymi szczepami bakterii, grzybami lub wirusami.
Infekcje dolnych dróg moczowych zwykle występują u kobiet, a nieco rzadziej u dzieci i mężczyzn.
Objawy infekcji są dotkliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Jeżeli ich doświadczasz, poproś lekarza o leki na zapalenie pęcherza. Nieleczone infekcje pęcherza mogą postępować. Jakie są powikłania zapalenia pęcherza? To m.in. stany zapalne nerek, roponercze, a nawet niewydolność nerek.
Przyczyny zapalenia dróg moczowych
Budowa anatomiczna kobiet sprzyja zapaleniom układu moczowego. To efekt m.in. krótkiej cewki moczowej i jej niewielkiej odległości od odbytu, przez co drobnoustroje mogą łatwiej trafić do pęcherza. Jakie są czynniki ryzyka infekcji dolnych dróg moczowych u kobiet? To przede wszystkim aktywność seksualna, ciąża oraz połóg. U mężczyzn zapalenie pęcherza występuje nawet kilkanaście razy rzadziej. Częściej dotyka mężczyzn po 60. roku życia, którzy doświadczają przerostu gruczołu krokowego.
Nieco inne przyczyny zapalenia dróg moczowych występują u dzieci. W ich przypadku mogą być to np. częste kąpiele w basenie i antybiotykoterapia, która zaburza florę bakteryjną jelit, ułatwiając infekcję cewki moczowej i pęcherza.
Pozostałe przyczyny zapalenia dróg moczowych występujące zarówno u dorosłych, jak i u dzieci to m.in.:
- wady anatomiczne powodujące zaleganie moczu w drogach moczowych,
- zabieg cewnikowania pęcherza,
- zaburzenia oddawania moczu,
- osłabiona odporność organizmu,
- zaparcia
- i problemy z nietrzymaniem stolca.
Objawy zapalenia dróg moczowych
Zapalenie układu moczowego może mieć różny stopień nasilenia, od łagodnego po ciężki, co wiąże się z występowaniem różnych objawów. Najczęściej pojawia się:
- wzmożone parcie na oddawanie moczu (nawet przy pustym pęcherzu),
- ból pęcherza i podbrzusza,
- pieczenie cewki moczowej,
- podwyższona temperatura ciała (u dzieci nawet gorączka),
- zmieniony kolor i zapach moczu (ciemniejszy i bardziej mętny).
Niepokojącym objawem zapalenia dróg moczowych jest krew w moczu – wymaga pilnej wizyty lekarskiej. U niektórych osób zapalenie układu moczowego może przebiegać bezobjawowo. Szczególnie trudno rozpoznać taki stan w przypadku małych dzieci, które nie potrafią jeszcze komunikować swoich dolegliwości. Wówczas może wskazywać na nią nadmierna płaczliwość i gorączka u dziecka.
Zapobieganie zapaleniu dróg moczowych
Miej na uwadze, że zapalenie pęcherza ma tendencję do nawrotów. Jeden epizod zwiększa ryzyko występowania kolejnych w przyszłości, dlatego kluczowe znaczenie mają Twoje działania profilaktyczne. Jak zapobiegać nawrotom infekcji? Przede wszystkim staraj się prawidłowo nawadniać, czyli:
- pić minimum 2 litry wody dziennie,
- wypijać szklankę wody przed stosunkiem,
- oddawać mocz po stosunku i przed pójściem spać.
Ponadto warto ograniczyć używki drażniące pęcherz: alkohol, kawę i mocną herbatę.
Higiena podczas infekcji dróg moczowych
Szczególnie ważna dla zapobiegania zapaleniu dróg moczowych jest właściwa higiena okolic intymnych. Dlatego na co dzień stosuj łagodne kosmetyki myjące, bez substancji zapachowych, o prawidłowym pH 5,5. Mogą zawierać dodatkowe składniki wspierające zdrową mikroflorę okolic intymnych, np. kwas mlekowy. Ponadto:
- po skorzystaniu z toalety podcieraj się od przodu do tyłu,
- myj okolice intymne przed i po stosunku,
- zamiast kąpieli w wannie wybieraj prysznic,
- zrezygnuj z noszenia skąpej i zbyt obcisłej bielizny,
- na co dzień wybieraj bieliznę z oddychających materiałów, np. bawełnianą,
- pierz bieliznę i ręczniki w temperaturze 60-90°C.
Kobiety nie powinny nosić wkładek higienicznych poza menstruacją. Ograniczają one przewiewność bielizny i stwarzają warunki korzystne do namnażania się bakterii. Z tego samego powodu należy dbać o regularną zmianę podpasek i tamponów.
Zarówno zbyt mała, jak i nadmierna higiena może przyczyniać się do częstszych infekcji pęcherza moczowego. Staraj się nie podmywać częściej niż 1-2 razy dziennie.
Leki na zapalenie pęcherza – jak leczy się zapalenie układu moczowego?
Jeżeli odczuwasz objawy zapalenia pęcherza, zgłoś się do lekarza: rodzinnego, urologa lub ginekologa. Specjalista zleci wykonanie odpowiednich badań: ogólnego moczu i badań mikrobiologicznych (tzw. posiewu moczu). Na podstawie wyników można dobrać najskuteczniejsze leczenie.
Nie zawsze w leczeniu zapalenia pęcherza konieczna jest antybiotykoterapia. W Polsce powszechnie dostępne leki na zapalenie pęcherza to tabletki zawierające furazydynę. Substancja czynna ma właściwości przeciwbakteryjne: hamuje wzrost i namnażanie się bakterii w układzie moczowym.
Stosuj się do zaleceń lekarskich w zakresie doboru odpowiedniego preparatu leczniczego, jego dawkowania i czasu stosowania. Częsty błąd przyczyniający się do nawrotów infekcji układu moczowego stanowi zbyt wczesne przerwanie leczenia, po ustąpieniu dokuczliwych objawów zapalenia pęcherza.
Czy warto stosować ziołowe leki na zapalenie pęcherza? Tak, choć lepiej skonsultować to z lekarzem. Sok z żurawiny, napary z pokrzywy i skrzypu polnego mają właściwości moczopędne i antybakteryjne. Mogą wspomagać wybrane formy leczenia lub przeciwdziałać nawrotom infekcji.
Zapalenia dróg moczowych – podsumowanie
Ból pęcherza i parcie na mocz to objawy, których nie powinno się bagatelizować. Mogą świadczyć o infekcjach dolnych dróg moczowych i wymagają leczenia. W pierwszej kolejności udaj się do specjalisty. Na podstawie badań moczu lekarz dopasuje najskuteczniejsze leki na zapalenie pęcherza.