Trzeci trymestr to ostatni okres ciąży przed porodem. Przypada na 7., 8. i 9. miesiąc ciąży – trwa od 28. tygodnia do rozwiązania, fizjologicznie do 40. tygodnia ciąży. W trzecim trymestrze maluszek nadal intensywnie rozwija się w łonie matki i stopniowo zmienia swoje położenie na główkowe. Dowiedz się, czego możesz spodziewać się w trzecim trymestrze i jak właściwie przygotować się na koniec ciąży.
Jakie badania trzeba wykonać w trzecim trymestrze ciąży?
Przed końcem ciąży czeka Cię jeszcze kilka badań do wykonania – skieruje Cię na nie lekarz prowadzący ciążę. To przede wszystkim:
- morfologia ogólna krwi i badanie ogólne moczu (w 27-32., 33-37. i 38-39. tygodniu ciąży),
- u kobiet z Rh- badanie na obecność przeciwciał anty-D (pomiędzy 27-32. tygodniem ciąży),
- badania mikrobiologiczne, czyli posiew z pochwy i odbytu (w 35-37. tygodniu ciąży),
- badanie antygenu HBs (w 33-37. tygodniu ciąży),
- cytologia (jeśli nie wykonano jej wcześniej),
- badanie USG (w 28-32. tygodniu ciąży),
- ocena ryzyka depresji poporodowej.
Pamiętaj o tym, że Twoja lista badań może różnić się od przedstawionej powyżej. Nie rezygnuj z wykonywania dodatkowych badań, jakie zleca lekarz.
Rozwój płodu w trzecim trymestrze
Dziecko wkracza w trzeci trymestr z wagą ok. 1000 g, jednak do dnia porodu znacznie urośnie – nawet o kilkanaście centymetrów. Szybko przybiera na wadze, gromadząc pod skórą tkankę tłuszczową. Jego już w pełni wykształcone płuca nadal dojrzewają. Malec staje się silniejszy, przez co możesz czuć mocniejsze kopnięcia.
W trzecim trymestrze ciąży szczególnie intensywnie rozwija się mózg dziecka. Ok. 30. tygodnia ciąży przyjmuje już charakterystyczny, pofałdowany kształt. Rozwój układu nerwowego sprawia, że płód potrafi już śnić i wykonuje coraz więcej czynności, m.in. otwiera oczy i potrafi chwytać. Reaguje na Twój głos i dotyk.
Dziecko przyjmuje pozycję główką w dół miednicy ok. 32-35. tygodnia. Z tego względu przez ostatnie tygodnie ciąży możesz zaobserwować stopniowe opadanie brzucha ciążowego.
Jak lekarz ustala termin porodu?
Lekarz określa termin porodu na podstawie informacji o pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Kiedy ciążę uznaje się za donoszoną? Gdy trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Noworodki, które przyszły na świat przed 37. tygodniem ciąży, to wcześniaki, z kolei w przypadku porodu po 42. tygodniu mowa o ciąży przenoszonej.
Jakie są dolegliwości w trzecim trymestrze?
Rozwój płodu przez ostatni okres ciąży może nasilać dolegliwości ciążowe u kobiety. Powiększona macica uciska narządy wewnętrzne, w szczególności pęcherz i przeponę. Tym samym możesz odczuwać częstszą potrzebę korzystania z toalety i trudności z zaczerpnięciem głębokiego oddechu. Ile można przybrać na wadze w trzecim trymestrze? Jeszcze ok. 5 kg. Większy brzuch ciążowy i przyrost masy ciała przyczyniają się również do:
- pogorszenie ogólnego samopoczucia,
- utrudnionego zasypiania i niższej jakości snu,
- zmian w postawie i bólu pleców,
- problemów z wykonywaniem codziennych czynności, np. ze schylaniem się, wstawaniem z łóżka,
- powstawania rozstępów na skórze,
- obrzęków nóg,
- pajączków i żylaków,
- skurczów łydek,
- zgagi,
- zaparć i hemoroidów.
W trzecim trymestrze występują łagodne skurcze macicy (Braxtona-Hicksa) przygotowujące do porodu, a z brodawek sutkowych wypływa siara. Pod koniec ciąży może pojawić się zwiększona wydzielina z dróg rodnych i delikatne krwawienie, które zwiastują rozwiązanie.
Jak złagodzić ból kręgosłupa w ciąży? Sposoby na dolegliwości w III. trymestrze
Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, przez ostatni okres ciąży staraj się zachować regularną aktywność fizyczną. Wskazane są w szczególności spacery i pływanie na basenie. Dzięki nim wzmocnisz mięśnie i złagodzisz ból pleców. Możesz rozważyć także wizytę u fizjoterapeuty lub osteopaty.
Rosnący brzuch w trzecim trymestrze może wymagać wymiany garderoby. Zadbaj o swój komfort, nosząc wygodną, elastyczną odzież. Dbaj o regularne nawilżanie skóry, szczególnie w obrębie brzucha i piersi, aby przeciwdziałać rozstępom.
Stosuj lekkostrawną, pełnowartościową dietę i suplementację zaleconą przez lekarza prowadzącego ciążę. Jedz częstsze, mniejsze posiłki i dbaj o prawidłowe nawodnienie, by zapobiec dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego. W ten sposób możesz również ograniczyć obrzęki nóg i skurcze łydek.
Przygotowanie do porodu
Przez ostatnie tygodnie ciąży zadbaj o swoje dobre samopoczucie, nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Poproś o wsparcie bliskich, a w razie potrzeby skorzystaj z pomocy psychologicznej. Możesz uczęszczać na zajęcia w szkole rodzenia – szczególnie jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko. Dobry pomysł stanowi także czytanie fachowej literatury, np. książek o laktacji.
Ćwicz mięśnie dna miednicy na podstawie zaleceń fizjoterapeuty uroginekologicznego. Warto rozważyć również regularne masaże krocza, które zmniejszają ryzyko pęknięć w trakcie porodu siłami natury.
Zastanawiasz się co przygotować do porodu? Zapytaj o radę swoją położną. Skompletuj wyprawkę do szpitala, m.in. dokumenty, ubrania dla siebie i dziecka, artykuły higieniczne i inne akcesoria. Stwórz plan porodu, by ograniczyć stres, gdy zaczną się pierwsze skurcze.