Rozdwajające się końcówki negatywnie wpływają zarówno na wygląd, jak i na codzienną pielęgnację włosów. Powodują wzmożone plątanie się kosmyków, co jedynie potęguje dalsze uszkodzenia włosów. Wówczas jedynym rozwiązaniem staje się radykalne cięcie. Choć konieczność podcinania końcówek jest nieunikniona, warto wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów, by końce mogły być podcinane jak najrzadziej.
Prawidłowa pielęgnacja włosów – najważniejsze zasady
Odpowiednia pielęgnacja włosów ma kluczowe znaczenie dla tego, jak na co dzień prezentuje się Twoja fryzura. Zacznijmy od postaw. Jaka powinna być temperatura wody? Z pewnością nie za wysoka, ale również nie za niska. Najlepiej myć włosy w letniej wodzie, ok. 36,6 stopni Celsjusza.
Na stan Twoich włosów wpływa także twardość wody. Zbyt twarda woda pozostawia osad, który wysusza i matowi włosy. Choć większość z nas nie ma wpływu na twardość wody w kranie, warto brać ją pod uwagę przy doborze odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli masz twardą wodę w kranie, najlepiej sprawdzi się odżywcza pielęgnacja włosów, czyli szampony i odżywki o bogatych, nawilżających składach.
Pielęgnacja kręconych włosów
Włosy najbardziej podatne na uszkodzenia (w tym na rozdwajanie się końcówek) to włosy wysokoporowate, czyli te, które chcą się kręcić. Wymagają specjalnej pielęgnacji, przede wszystkim obowiązkowego aplikowania odżywki do włosów.
Jeżeli chcesz uchronić swoje kręciołki przed rozdwajaniem się końcówek, polecamy mycie włosów metodą OMO (odżywka, mycie, odżywka). Ogranicz także czesanie włosów (najlepiej rozczesywać je bezpośrednio przed myciem i unikać czesania włosów na mokro).
Włosy podatne na przesuszenie mogą polubić olejowanie. W tym celu możesz stosować profesjonalne olejki do włosów, a nawet niektóre oleje spożywcze, np. kokosowy, arganowy albo jojoba.
Jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów na rozdwojone końcówki?
Podstawę codziennej pielęgnacji włosów stanowi mycie szamponem. Nie wszystkie włosy wymagają jednak mycia na co dzień – nie należy dopuszczać do ich nadmiernego przetłuszczania się, ale zbyt częste mycie może uszkadzać włosy. Większość osób myje włosy co 2-3 dni.
Wybór odpowiedniego szamponu
Kluczem właściwej pielęgnacji włosów jest delikatny szampon, który nie bazuje na agresywnych środkach powierzchniowo czynnych, takich jak SLES i SLS. Podrażniają one skórę głowy i mogą powodować nadmierne przesuszenie końcówek.
Twój szampon do włosów powinien zawierać łagodne, a zarazem skuteczne składniki myjące, np. Lauryl Glucoside czy Coco Glucoside. To substancje pochodzenia roślinnego, które pienią się podczas kontaktu z wodą i pochłaniają zanieczyszczenia. Jednocześnie zmiękczają kosmyki i przeciwdziałają ich elektryzowaniu się.
Peeling do skóry głowy
Korzystny wpływ na zapuszczanie zdrowych i mocnych kosmyków, które są w mniejszym stopniu podatne na rozdwajanie się, mają peelingi do skóry głowy. Umożliwiają dokładniejsze oczyszczanie skalpu i złuszczanie martwego naskórka. Dzięki temu dotleniają i odżywiają mieszki włosowe.
Odżywki i balsamy
Najważniejsze znaczenie dla rozdwajających się końcówek ma wybór odpowiedniej odżywki lub balsamu do włosów. To właśnie na nich opiera się odżywcza pielęgnacja włosów. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak stosowania wyłącznie jednego kosmetyku.
Odpowiednia pielęgnacja włosów uwzględnia tzw. równowagę PEH (stosunek protein, emolientów i humektantów). Dlatego warto stosować naprzemiennie różne odżywki do włosów.
- Proteiny – wzmacniają strukturę włosów, działając pogrubiająco, ale w nadmiarze mogą powodować zwiększoną łamliwość kosmyków.
- Emolienty – zabezpieczają włosy przed utratą wilgoci, nadając im atrakcyjny blask, jednak ich nadmiar przyczynia się do przetłuszczania włosów.
- Humektanty – wiążą cząsteczki wody we włosach, dzięki czemu działają wygładzająco. W nadmiarze mogą powodować puszenie się włosów.
Termoochrona włosów
Właściwa pielęgnacja włosów to również termoochrona. Do Twojego wyboru pozostaje szereg kosmetyków w postaci olejków i serum do włosówzabezpieczających końcówki. Należy stosować je przed stylizacją włosów na gorąco, np. prostownicą albo lokówką.
Z kosmetyków do termoochrony możesz korzystać również na co dzień. Twoje końcówki są stale narażone na szkodliwe czynniki z zewnątrz, np. wiatr, mróz czy promieniowanie UV. Ponadto ocierają się o poduszkę, odzież wierzchnią, mogą wplątywać się w zamki błyskawiczne. Termoochrona zwiększa ich odporność na wszelakie uszkodzenia mechaniczne.
Stylizacja włosów a rozdwojone końcówki – co zmienić?
Co powoduje niszczenie włosów? Niestety, przede wszystkim ich stylizacja. Czy oznacza to, że nie możesz układać ulubionej fryzury? Niekoniecznie, choć warto zmienić niektóre przyzwyczajenia i poszukać korzystniejszych alternatyw.
- Przede wszystkim wybierz odpowiednią szczotkę do włosów. Najlepiej sprawdzi się typowy puddle brush z naturalnego włosia. Twoja szczotka powinna rozczesywać włosy, nie powodując ich wyrywania i nie łamiąc ich na długości.
- Nie czesz włosów na mokro! To właśnie wtedy Twoje włosy są najbardziej podatne na uszkodzenia. Z podobnych przyczyn nie należy kłaść się do łóżka z mokrymi włosami.
- Ogranicz stylizację włosów na gorąco. Zamiast prostownicy lepiej sprawdzi się suszenie włosów na szczotce przy letnim nawiewie z suszarki. Jeśli na co dzień korzystasz z lokówki, wypróbuj wałki do włosów lub robienie loków na pasek od szlafroka.
- Zrezygnuj z noszenia niektórych akcesoriów do włosów. Przykładowo gumki sprężynki mogą plątać włosy i zwiększać ich podatność na uszkodzenia.
- Używaj produktów do stylizacji włosów bez alkoholu. Pianki i lakiery do włosów z alkoholem powodują nadmierne przesuszanie końcówek.
Jak często umawiać się do fryzjera na podcinanie końcówek?
Codzienna, prawidłowa pielęgnacja włosów to nie wszystko. Ważne są także regularne wizyty u fryzjera. Wybierz specjalistę z rekomendacji od zaufanej osoby. Często rozdwajające się końcówki to także efekt nieprawidłowego cięcia, np. tępymi nożyczkami.
Częstotliwość podcinania końcówek stanowi kwestię indywidualną. Najlepiej robić to wtedy, gdy włosy po prostu tego wymagają. Na ogół osoby o prostych włosach muszą podcinać końce co 6-8 tygodni. Czas ten jest krótszy w przypadku kręconych włosów, które najlepiej podcinać co 3-4 tygodnie.