Jak przechowywać leki w domu? Bezpieczne przechowywanie środków farmaceutycznych to bardzo ważny aspekt prawidłowego dbania o zdrowie i zapewnienie, że leki będą skuteczne przez cały okres ich ważności. W tym wpisie przedstawimy Ci, jak prawidłowo przechowywać leki, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń zarówno dla zdrowia, jak i życia domowników oraz zwierząt.Bezpieczne przechowywanie leków w domu — wszystko, o czym musisz wiedzieć
Są 3 podstawowe zasady przechowywania leków. Odpowiednie przechowywanie leków to warunki jak temperatura, wilgotność powietrza oraz nasłonecznienie.
- Nasłonecznienie — odpowiednie miejsce przechowywania leków powinno być odizolowane od jakichkolwiek promieni słonecznych. Wysokie temperatury spowodowane przez słońce mogą zdegradować substancje czynne zawarte w wyrobach farmaceutycznych.
- Temperatura — temperaturowe warunki przechowywania leków w większości mieszczą się w przedziale od 15 do 25 stopni Celsjusza, niemniej zawsze warto dokładnie zapoznać się z ulotką w celu dostosowania warunków. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może spowodować rozkład substancji chemicznych zawartych w środkach leczniczych. W rezultacie leki przechowywane w nieodpowiedniej temperaturze mogą stracić swoje właściwości jeszcze przed terminem ważności.
- Wilgotność przechowywania leków — preparaty farmaceutyczne powinny być przechowywane w suchym miejscu. Błędnym rozwiązaniem jest magazynowanie leków np. w łazience. Ze względu na wilgoć leki mogą zmienić swoje właściwości.
Przechowywanie leków w nieprawidłowych warunkach może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami, zarówno dla nas samych, reszty domowników oraz zwierząt. Niestety często zdarza się, że wiele osób nie przykłada zbyt dużej wagi do miejsca, w którym przechowywane są wyroby medyczne, to bardzo duży błąd. Przede wszystkim niewłaściwe przechowywanie leku może sprawić, że zostanie on użyty przez dziecko, oczywiście przez pomyłkę, to samo tyczy się zwierząt.
Z tego też względu bezpieczne przechowywanie produktów leczniczych powinieneś zacząć od wyboru trudno dostępnego miejsca dla dzieci i zwierząt. Może to być półka usytuowana wyżej, poza zasięgiem dziecięcych rąk, nawet podczas wejścia na krzesło. Dobrym pomysłem będzie również rozważenie zakupu specjalnego pudełka na kluczyk. Dodatkowo zwróć uwagę na ulotkę dołączoną do opakowania. Znajdziesz na niej wszystkie niezbędne informacje o tym, w jaki sposób należy przechowywać dany lek. Pamiętaj, aby każdy preparat przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Takie rozwiązanie zredukuje prawdopodobieństwo spożycia produktu po upływie terminu ważności. Nie należy również mieszać leków — wkładać kilku rodzajów do jednego opakowania.
Bardzo istotne jest też prawidłowe przechowywanie leków lodówkowych. W szczególności zwróć uwagę na produkty, takie jak:
- insulina,
- niektóre probiotyki,
- szczepionki,
- niektóre suplementy zawierające witaminę A,
- niektóre leki astmatyczne.
Zorganizuj apteczkę
Innym, ciekawym rozwiązaniem może być założenie domowej apteczki, która będzie kontrolowana przez jedną z osób dorosłych, może to znacząco usprawnić przechowywanie leków — tych najważniejszych. W apteczce powinny być przechowywane leki, o których spożywaniu wiedzę ma każdy z domowników. Pamiętaj, aby magazynować w niej tylko najbardziej istotne wyroby medyczne. Unikaj umieszczania środków, które były używane podczas zwalczania poprzednich chorób. Warto też wprowadzić zasadę, która zobowiąże jedną z dorosłych osób do regularnego kontrolowania stanu leków znajdujących się we wnętrzu apteczki. Podczas kontroli należy sprawdzać termin ważności leków oraz ich wygląd.
Przeterminowane leki należy zutylizować po terminie, aczkolwiek, nie można tego robić, wyrzucając produkty do kosza. W aptece znajdziesz specjalny pojemnik, do którego możesz wrzucić przeterminowane preparaty, to bardzo istotne, ponieważ nieprawidłowo zutylizowane środki mogą zaszkodzić środowisku oraz wpaść w niepowołane ręce, co może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia i życia.
Jak transportować leki?
W czym przechowywać leki w trakcie podróży? To bardzo istotne pytanie, ponieważ leki źle przechowywane mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. W trakcie podróży dobrym rozwiązaniem będzie zorganizowanie osobnego, podręcznego bagażu, w którym zmieścisz wszystkie niezbędne środki farmaceutyczne. Jeżeli nie będziesz mieć jednak możliwości na zorganizowanie miejsca w ten sposób, wydzielić specjalną przegródkę np. w walizce. Jeżeli jedziesz w podróż z dziećmi, dołóż wszelkich starań, aby były one poza ich zasięgiem wzroku. Możesz też zaopatrzyć się w niewielką apteczkę. W sieci znajdziesz wiele rozwiązań, które pomogą Ci zmieścić wszystkie produkty lecznicze przydatne podczas podróży. Pamiętaj również o tym, aby temperatura przechowywania leków nie zmieniała się. To samo tyczy się nasłonecznienia — pilnuj, aby wyroby farmaceutyczne stale znajdowały się w zacienionym miejscu.