Migrena jest nazywana tzw. pierwotnym bólem głowy, z uwagi na to, że nie jest ona wynikiem innych chorób towarzyszących. Jej etiologia nie jest do końca znana, jako że teorii powstawania i rozprzestrzeniania bólu głowy jest wiele, lecz żadna nie jest ostateczna i w pełni wyjaśniająca. Częstość występowania migreny w populacji polskiej ocenia się na około 8%. Wśród chorych jednak przeważają kobiety (nawet 75%). Migrena może pojawić się w każdym wieku- zarówno u dzieci, jak i dorosłych, z czego pierwsze epizody występują najczęściej przed 40. rokiem życia.
Migrena – przyczyny
Pewna przyczyna występowania migreny nie została poznana. Jednak niektóre okoliczności i aktywności mogą wpłynąć na częstsze występowanie napadów migrenowych. Wśród nich wyróżnia się bardzo intensywny wysiłek fizyczny, silny stres czy zdenerwowanie. Zwiększone ryzyko wystąpienia napadu może wystąpić również przy zbyt małej lub zbyt dużej ilości snu, podczas relaksu, przy zmianie pogody lub zmianach hormonalnych.
Migrena – objawy
Objawami migreny są częste, nawracające i silne bóle głowy. Może ona obejmować również inne dodatkowe objawy w postaci wymiotów, nudności, nadwrażliwości na światło czy dźwięki. Ból może obejmować konkretną część głowy np. jedną stronę, jest pulsujący i może nasilać się przy wysiłku. Napad migreny rozwija się dość szybko – w ciągu kilkunastu minut- a trwać może nawet od 4 do 72 godzin. Czasem ból migrenowy może być poprzedzony odwracalnymi objawami neurologicznymi, zwanymi aurą migrenową. Aura występuje tuż przed pojawieniem się bólu głowy lub na początku jego trwania i wtedy też ustępuje. Objawami aury są zaburzenia widzenia, najczęściej w postaci migających plam, drętwienie twarzy lub kończyn, zawroty głowy i zaburzenia mowy. Rzadko może również dojść do odwracalnego odrętwienia jednej połowy ciała.
Ze względu na charakterystykę objawów migreny można podzielić ją na:
- migrenę z aurą
- migrenę oczną (migrenę klasyczną) – wraz z bólem głowy pacjent odczuwa zaburzenia widzenia i ból oczu
- migrenę okoporaźną- ból głowy występuje wraz z podwójnym widzeniem
- migrenę porażenną (migrenę skojarzoną)- oprócz pulsującego bólu głowy pacjent odczuwa przejściowe zaburzenia mowy lub czucia
Migrena - leczenie
Leczenie migreny opiera się na leczeniu doraźnym napadów bólu głowy oraz leczeniu profilaktycznym, które ma zmniejszyć częstość występowania napadów bólowych.
Leki doraźne najczęściej stosowane to paracetamol, kwas acetylosalicylowy czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, pochodne ergotaminy lub tryptany, które stosowane są jednak przy ciężkich napadach migrenowych. Niestety, częste przyjmowanie leków przeciwbólowych może wywołać tzw. polekowy ból głowy, który z kolei jest bardzo trudny do leczenia.
Leczenie profilaktyczne natomiast opiera się na codziennym przyjmowaniu leków, które mają na celu zmniejszenie częstości występowania napadów migreny. Można je łączyć z lekami przeciwbólowymi podawanymi doraźnie. Mogą być to leki kardiologiczne (propranolol, flunaryzyna), leki przeciwpadaczkowe (kwas walproinowy, topiramat) czy leki przeciwdepresyjne (amitryptylina). Jednak ocena skuteczności danego leku jest możliwa do stwierdzenia często dopiero po paru miesiącach stosowania.