Większość z nas jest zaznajomiona z półkami aptecznymi w drogeriach, supermarketach oraz sklepach spożywczych, na których możemy spotkać wiele produktów leczniczych bez recepty. Każdy z nich jest dostępny od ręki, bez konieczności konsultacji naszego wyboru z lekarzem, niemniej, takie rozwiązanie może nieść ze sobą pewne ryzyko. Warto zrozumieć, kiedy stosowanie leków bez recepty jest bezpieczne, a kiedy należy wybrać się na rozmowę do lekarza.Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!
Leki bez recepty — czym właściwie są?
Leki bez recepty bardzo często określane są również jako preparaty OTC (z ang. Over-The-Counter). To produkty farmaceutyczne, które możesz nabyć bez konieczności uzyskania recepty od lekarza. Obejmują one m.in.:
- leki na alergię (leki przeciwhistaminowe),
- leki na sen,
- preparaty przeciwbólowe,
- leki na rzucanie palenia,
- ziołowe tabletki na uspokojenie,
- leki dla diabetyków,
- leki przeciwwirusowe,
- leki łagodzące obrzęki,
- leki dostępne bez recepty przeciwgorączkowe.
Preparaty bez recepty (OTC) są ogólnodostępne w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach stacjonarnych oraz aptekach online. Zakup leków online, jak i w każdej innej, wyżej wymienionej sytuacji pozwala ludziom samodzielnie zaopiekować się swoim zdrowiem szybko.
Kiedy stosować preparaty bez recepty?
Stosowanie produktów leczniczych bez recepty jest powszechne i może przynieść ulgę w wielu przypadkach. W tym podpunkcie skupimy się na sytuacjach, w których można przyjmować preparaty OTC bez konieczności konsultacji ze specjalistą.
Tabletki bez recepty na przeziębienie i grypę
Objawy przeziębienia, takie jak katar, ból głowy, kaszel, ból gardła, ból mięśni i gorączka są bardzo uciążliwie. Niemniej, mogą być łagodzone np. poprzez leki dostępne online bez recepty. Zobacz, które rodzaje leków mogą być skuteczne w takich przypadkach:
Leki przeciwgorączkowe i leki przeciwbólowe:
- W jakich sytuacjach? — W przypadku gorączki i bólu głowy spowodowanych grypą lub przeziębieniem.
- Preparaty bez recepty, które zawierają — ibuprofen lub paracetamol.
Preparaty bez recepty na katar i kaszel:
- Kiedy?— W przypadku kataru, kaszlu i zatkanego nosa.
- Co wybrać? - Leki łagodzące kaszel, preparaty wykrztuśne, leki przeciwwymiotne, krople do nosa.
Leki przeciwwirusowe:
- Kiedy? — Przyjmuje się je w przypadku grypy. Ważne jest, aby zacząć stosować je jak najszybciej po ukazaniu się pierwszych objawów.
- Co wybrać? — preparaty OTC, w których składzie znajduje się np. ibuprofen lub paracetamol.
Produkty lecznicze na ból gardła:
- Kiedy? — Gdy pojawi się ból gardła i uporczywe podrażnienia.
- Co wybrać? — Pastylki i syropy na ból gardła.
Wyroby lecznicze na ból reumatyczny i stawowy
Produkty lecznicze bez recepty również mogą pomóc w łagodzeniu problemów reumatycznych oraz bólów w stawach. W tym przypadku warto stosować:
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne:
- Kiedy? — Gdy pojawia się ból reumatyczny, uciążliwy ból lub zapalenie stawów.
- Co wybrać? — Preparaty zawierające w swoim składzie naproksen lub ibuprofen.
Leki OTC przeciwhistaminowe (łagodzące objawy alergii)
Preparaty bez recepty histaminowe mogą być stosowane wśród osób, które chcą złagodzić objawy alergii sezonowej i całorocznej, które powodują katar, łzawienie, kichanie i swędzenie.
- Kiedy? — W przypadku pojawienia się oznak alergii.
- Co wybrać? — Leki łagodzące objawy alergii zawierające w swoim składzie np. hypromelozę.
Wyroby medyczne na problemy skórne
Leki OTC mogą być także skuteczne w przypadku niektórych problemów skórnych, takich jak oparzenia słoneczne, łagodzenie trądziku lub ukąszeń owadów. Co wybrać w ich przypadku? Najlepszym rozwiązaniem będą produkty, w których składzie znajdzie się witamina E oraz np. maści z hydrokortyzonem.
Co więcej, przed rozpoczęciem kuracji lekami bez recepty, warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii, jak:
- etykiety i ulotki — zawsze, przed rozpoczęciem leczenia dokładnie zapoznaj się z etykietką oraz ulotką dołączona do opakowania,
- konsultacja ze specjalistą — jeśli dane dolegliwości wciąż nie przechodzą, są ciężkie i niejasne, zawsze lepiej skonsultować się ze specjalistą,
- łączenie z innymi lekami — jeżeli stosujesz już inne leki, zwróć uwagę, czy obecnie zakupione preparaty bez recepty nie będą z nimi kolidować, jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem,
- skutki uboczne — choć przeważnie nie występują, warto mieć na uwadze, że istnieje możliwość pojawienia się skutków ubocznych, w tym różnego rodzaju reakcji alergicznych — w takich przypadkach natychmiast przerwij stosowanie produktu i skonsultuj się z lekarzem.
Kiedy lepiej udać się do lekarza?
Jak już wiesz, produkty lecznicze bez recepty pozwalają na dużą niezależność w dbaniu o swoje zdrowie, jak i szybkość zakupu. Istnieją jednak sytuacje, w których lepiej umówić się na wizytę lub skonsultować problem telefonicznie z lekarzem, niż samodzielnie próbować rozwiązać problem. W tym podpunkcie omówimy, jakie sygnały powinny skłonić Cie do takiej decyzji.
- Objawy trwające zbyt długo — niezależnie od tego, czy jest to ból brzucha, głowy, czy też problemy ze snem, w takiej sytuacji zawsze warto skonsultować problem ze specjalistą. Przewlekłe dolegliwości mogą być sygnałem informującym o poważniejszych problemach zdrowotnych wymagające dokładnej diagnozy i liczenia, których nie możesz bagatelizować.
- Intensywne objawy — nagłe i intensywne objawy, jak bardzo mocny ból głowy, kłucie w klatce piersiowej, nietrzymanie moczu lub trudności w oddychaniu są poważnymi sygnałami, które będą wymagać natychmiastowej interwencji medycznej, niezależnie od tego, czy zdarzyło Ci się to wcześniej.
- Reakcje alergiczne — jeżeli po rozpoczęciu kuracji wyrobami medycznymi bez recepty pojawiły się objawy alergiczne, jak trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, swędzenie, wysypka lub inne nieprzewidziane dolegliwości, natychmiast przestać stosować dany lek i zgłoś się z tym problemem do specjalisty. Reakcje alergiczne mogą być groźne dla zdrowia, dlatego reaguj jak najszybciej.
- Negatywna reakcja na inne leki — jeśli stosujesz inne leki, może zaistnieć ryzyko, że nowe leki bez recepty będą kolidować z wcześniej spożywanymi preparatami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania poszczególnych leków bez recepty w połączeniu z innymi preparatami, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w celu omówienia szczegółów.
- Leki dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci — dzieci i kobiety w ciąży oraz karmiące piersią wymagają szczególnej uwagi. Nie wszystkie leki bez recepty będą też dla nich odpowiednie. W takich przypadkach nie zaleca się zakupu żadnych leków bez wiedzy lekarza.