Zastanawiasz się, czym lepiej karmić niemowlę? Rekomendacje pediatrów i specjalistów żywieniowych pozostają jednoznaczne – karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia dzieci. O ile nie ma ku temu przeciwwskazań, do 6. miesiąca życia mleko matki powinno stanowić jedyne źródło pokarmowe maluszka.
Istnieje jednak wiele przypadków, gdy kobieta nie może karmić piersią. To m.in. problemy z laktacją, gdy organizm kobiety nie produkuje wystarczającej ilości mleka, a także różnego rodzaju choroby matki i dziecka. Wówczas z pomocą przychodzi mleko modyfikowane, którego skład opracowano z myślą o jak najlepszym odwzorowaniu wartości odżywczych naturalnego pokarmu.
Jakie są korzyści zdrowotne karmienia piersią?
Karmienie mlekiem matki ma wiele zalet. Na początku buduje emocjonalną bliskość pomiędzy kobietą a dzieckiem. Mleko matki korzystnie wpływa także na zdrowie maluszka. Dostarcza mu wszelkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym może prawidłowo się rozwijać.
Zdaniem ekspertów mleko matki zmniejsza również ryzyko występowania niektórych chorób i dolegliwości u dziecka, takich jak alergie, cukrzyca czy osłabiona odporność.
W takim razie, jakie są konsekwencje karmienia mlekiem modyfikowanym? Mogą występować wady tego rozwiązania, ale nie muszą. Mowa m.in. o ryzyku osłabienia więzi emocjonalnej między dzieckiem a matką. Mleko modyfikowane może być mniej odżywcze dla dziecka, jest kosztowne i wymaga czasochłonnego przygotowywania.
Jak często karmić dziecko mlekiem modyfikowanym?
Niezależnie od tego, czy karmisz dziecko piersią, czy mlekiem zastępczym, należy przestrzegać zasady tzw. karmienia na żądanie (przynajmniej do 4-6. tygodnia życia malca). Na czym polega karmienie na żądanie? Dziecko należy karmić tak często, jak daje oznaki głodu, np. płacze, wysuwa język, ssie piąstki. Oznacza to, że to maluszek decyduje, kiedy chce jeść.
Nie należy ograniczać czasu karmienia, podobnie jak nie powinno się budzić maluszka na karmienie w nocy, jeżeli spokojnie śpi. Pod tym względem karmienie mlekiem modyfikowanym może być mniej wygodne, ponieważ wymaga spontanicznego przygotowywania posiłków, gdy niemowlę jest głodne. Przystawianie do piersi jest szybsze i łatwiejsze.
Na czym polega karmienie mieszane?
Wiele kobiet decyduje się na tzw. karmienie mieszane, czyli podawanie dziecku zarówno pokarmu matki, jak i mleka zastępczego. Karmienie mieszane sprawdza się w różnych sytuacjach, np. gdy:
- kobieta nie ma wystarczającej ilości własnego pokarmu,
- matka stopniowo odstawia dziecko od piersi,
- pojawia się konieczność stosowania leków, które uniemożliwiają dalsze karmienie piersią.
Jak przygotować się na karmienie naturalne?
Ponieważ karmienie mlekiem matki jest najzdrowsze dla dziecka, warto odpowiednio przygotować się do tego zadania, by zmniejszyć np. ryzyko problemów z laktacją. W tym celu przyszła mama może wziąć udział w szkole rodzenia i skorzystać z wiedzy i doświadczenia swojej położnej.
Aktualnie istnieje dostęp do wielu fachowych książek oraz blogów poświęconych karmieniu piersią, które zdecydowanie warto przeczytać przed przyjściem dziecka na świat. Dowiesz się z nich m.in., jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi.
Pamiętaj, że na Twoją laktację wpływa szereg różnych czynników. Szczególnie ważne jest m.in. Twoje samopoczucie psychiczne, dlatego unikaj zbędnego stresu. Stosuj zdrową, zbilansowaną dietę i pij dużo wody. Noś wygodny biustonosz do karmienia.
Warto mieć na uwadze, że karmienie naturalne nie musi wiązać się z wyłączną odpowiedzialnością matki za opiekę nad niemowlęciem. Z pomocą przychodzą np. laktatory, które umożliwiają odciąganie pokarmu. Dzięki temu część karmień mogą wykonywać inne osoby, np. ojciec dziecka albo babcia.
Karmienie piersią vs mleko modyfikowane – podsumowanie
Chociaż naturalne przystawianie dziecka do piersi jest uznawane za najzdrowszą metodę karmienia niemowlaka, mogą zaistnieć różne okoliczności, gdy konieczne jest karmienie mlekiem modyfikowanym. Aktualnie na rynku istnieje wiele wysokiej jakości pokarmów zastępczych, których stosowanie może zalecić pediatra.