Problemy z pamięcią i koncentracją najczęściej kojarzone są z osobami starszymi. Mogą one jednak dotykać również osoby młodsze oraz dzieci. Niestety, ze względu na tempo życia, stres i nagromadzenie obowiązków zaburzenia koncentracji mogą się nasilać. Z dnia na dzień jesteśmy zatłoczeni ilością obowiązków, a młodzież uczęszcza na coraz więcej zajęć dodatkowych, które wymagają przyswajania większej ilości wiedzy. To codziennie prze-bodźcowanie wpływa negatywnie na naszą zdolność skupienia i zapamiętywania.
Inne czynniki wpływające na problemy z pamięcią lub koncentracją to również:
- zmęczenie
- zaburzenia snu
- depresja
- choroby neurologiczne
- ADHD
- dolegliwości fizyczne.
Jak poprawić wydolność zdolności poznawczych?
- Jednym z ważniejszych kroków do poprawy funkcji poznawczych jest dbanie o higienę snu. Odpowiednia ilość snu utrwala ślady zapamiętywania i przetwarzania najważniejszych informacji. Pamięć ulega wtedy konsolidacji - przepracowaniu materiału z całego dnia. Powstają również nowe połączenia neuronalne. W przypadku dorosłych, optymalna długość snu to 6-8 godzin, wśród dzieci powinno to być 8-10 godzin, aby uczenie się i odrabianie lekcji przebiegało sprawnie.
- Krótkie drzemki (15-30 min) w ciągu dnia są bardzo efektywną opcją szybkiego odzyskania energii w ciągu dnia, oczywiście wśród osób, które potrafią spać za dnia.
- Codzienna aktywność fizyczna dotlenia mózg i dodaje energii, więc doskonale poprawia pamięć i koncentrację.
- Gimnastykuj umysł! Systematyczne ćwiczenie umysłu ma ogromny wpływ na wydolność naszego mózgu. Najlepszą pomocą będą gry logiczne, krzyżówki, uczenie się nowych języków oraz przyswajanie nowych informacji (co szczególnie zalecane jest osobom starszym, jako profilaktyka przed rozwinięciem demencji).
- Bardzo ważne jest również dbanie o swoje samopoczucie. Nastrój ma ogromne znaczenie dla sprawności umysłu i koncentracji. Starajmy się zatem ograniczać stres, spędzać dużo czasu z bliskimi i angażować się w swoje zainteresowania!
- Bardzo ważnym elementem dbania o swój umysł jest odpowiednia i zbilansowana dieta. Kluczowa jest w tym przypadku podaż witamin i minerałów. Jedną z najpowszechniej znanych substancji poprawiających pracę mózgu jest lecytyna. Jej poziom można łatwo uzupełnić włączając do diety 3-4 jajka tygodniowo. Kolejnymi ważnymi substancjami, które wpływają na koncentrację i odpowiednią pracę naszego umysłu są kwasy omega-3. Bogatym źródłem tych substancji są ryby morskie, zaleca się więc stosowanie około 150 g ryb morskich 2-3 razy w tygodniu.
- Podstawą jest oczywiście codzienna, odpowiednia podaż energii dla mózgu w postaci węglowodanów łatwo przyswajalnych.
- Magnez jest pierwiastkiem, który bardzo korzystnie wpływa na pamięć. Głównymi źródłami magnezu są orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika, produkty strączkowe i zbożowe.
- Jeżeli jednak chodzi o witaminy, ważne z punktu widzenia funkcji poznawczych organizmu są witaminy z grupy B, zwłaszcza B1, która odpowiada za przewodzenie impulsów między neuronami oraz witamina PP (niacyna).
- Bardzo korzystne będzie uzupełnianie witaminy C i beta-karotenu oraz przeciwutleniaczy w postaci antocyjanów czy flawonoidów, które chronią komórki naszego organizmu przed stresem oksydacyjnym i tworzeniem wolnych rodników (zapobiegają więc degradacji komórek nerwowych, a w konsekwencji rozwojowi demencji czy chorobie Alzheimera).
- Na poprawę pamięci czy koncentracji powstały również preparaty – leki oraz suplementy diety, które uzupełniają ewentualne niedobory w organizmie. Tego typu preparaty zawierają ww. lecytynę, magnez, kwasy DHA i EPA oraz wyciągi z miłorzębu japońskiego i żeń-szenia. Istotne jest, aby poradzić się farmaceuty w przypadku bezpieczeństwa stosowania tego typu preparatów.