Obecnie większość naszych zakupów dokonujemy w sieci - czy to odzieżowych, czy spożywczych. Okazuje się, że również apteki rozpoczęły swoją internetową ekspansję. Dzięki temu wszystkie niezbędne medykamenty można zakupić bez konieczności wychodzenia z domu. Sprawdź, dlaczego warto wybrać aptekę internetową oraz na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów.
Jakie leki można kupić w aptece internetowej?
Popularne apteki internetowe oferują swoim klientom dokładnie ten sam asortyment, jaki możemy znaleźć w tradycyjnych placówkach stacjonarnych. Online kupimy leki OTC, różnego rodzaju wyroby medyczne, suplementy diety, witaminy, sprzęt medyczny czy dermokosmetyki. Transakcja przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku każdego innego sklepu online - wybieramy produkt, podajemy adres dostawy i dokonujemy płatności. Po kilku dniach paczka powinna znaleźć się pod naszymi drzwiami lub w pobliskim paczkomacie. Wyjątek stanowią jedynie leki na receptę. W tym przypadku również sama sprzedaż wygląda nieco inaczej. Podobnie jak podczas zakupu w sklepie stacjonarnym, cała transakcja musi zostać poprzedzona wizytą u lekarza, w celu uzyskania recepty. Następnie podczas zakupów na stronie internetowej danej apteki wybieramy przepisany nam lek i podajemy wszystkie wymagane dane z recepty. Otrzymujemy również informację o cenie - może się wahać w zależności od dostępnego dofinansowania. Ostatni etap to płatność i odbiór przesyłki. W przypadku leków dostępnych na receptę, apteki internetowe muszą stosować się do restrykcyjnych przepisów. Przede wszystkim leki na receptę nie mogą być wysyłane do domu pacjenta. Klient może odebrać je w pobliskiej, wybranej przez siebie aptece.
Choć tego typu rozwiązanie wydaje się niekonwencjonalne, w rzeczywistości wynika z litery prawa. Mimo że ostatecznie chory musi udać się do apteki stacjonarnej, zyskuje dość duży przywilej w postaci pewności, co do dostępności leku.
Apteka online - korzyści płynące z zakupów?
W przypadku zakupu leków dostępnych bez recepty zalety tego typu rozwiązania są dokładnie takie same, jak w przypadku innego rodzaju zakupów online. Przede wszystkim, aby otrzymać wszystkie niezbędne produkty, nie musimy wychodzić z domu. To nie tylko bardzo wygodne rozwiązanie, gdy jesteśmy zmęczeni, a za oknem szaleje kolejna jesienna ulewa, ale również bardzo dobry wybór dla osób starszych, które bardzo często muszą uczęszczać do apteki, mimo ograniczonych sił. Również rodzice małych dzieci oraz osoby pracujące w systemie zmianowym bardzo chętnie korzystają z tego typu usług. Poza dostawą do domu, która dotyczy wyłącznie leków bez recepty, korzystając z usług apteki online znacząco ograniczamy nasze wizyty w placówce stacjonarnej, która, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym charakteryzuje się długimi kolejkami, pełnymi chorych, którzy dodatkowo rozsiewają zarazki.
Czy apteki online są bezpieczne?
Aby mieć pewność, że wybrana przez nas apteka internetowa działa w pełni legalnie, wystarczy sprawdzić kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim każda apteka online musi umieścić na swojej witrynie logo, które jest wspólne dla wszystkich krajów Unii Europejskiej - biały krzyżyk na tle czterech pionowych pasów. Po kliknięciu w logo zostaniemy przekierowani na stronę urzędu, który wydał aptece pozwolenie na sprzedaż leków. Natomiast jeśli chodzi o sam asortyment apteki internetowej, jego magazynowanie musi spełniać te same wymogi, jak w przypadku tradycyjnej placówki stacjonarnej. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące leków znajdziemy w dostępnych na stronie opisach, które szczegółowo omawiają skład, sposób oraz częstotliwość przyjmowania danego medykamentu. Warto również pamiętać, że w naszej aptece internetowej wszystkie leki OTC oraz wyroby medyczne są przesyłane w ramach usługi Thermo Tracking, która gwarantuje bezpieczne warunki przewożenia leków. System monitoringu temperatury daje nam gwarancję, że nawet lek wysłany z odległego miejsca dotrze do klienta bezpiecznie.
Czy leki dostępne w aptece internetowej są tańsze?
Warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem apteki internetowe oraz stacjonarne obowiązuje zakaz reklamy. W związku z tym marketing poszczególnych placówek polega przede wszystkim na oferowaniu szerokiego asortymentu leków oraz konkurencyjnych cen. Co ważne, różnice w cenach, występujące pomiędzy poszczególnymi aptekami mogą dotyczyć wyłącznie produktów sprzedawanych bez recepty oraz leków sprzedawanych na receptę, ale bez refundacji. Leki refundowane powinny kosztować dokładnie tyle samo w każdej aptece - zarówno stacjonarnej, jak i internetowej.
O czym warto pamiętać, składając pierwsze zamówienie w aptece internetowej?
Przede wszystkim należy sprawdzić czy dana apteka jest wpisana do rejestru legalnych placówek. Jeśli w tym obszarze wszystko jest w porządku, możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych zakupów. Następnie warto wybrać aptekę najbardziej konkurencyjną pod względem dostępnego asortymentu oraz czasu dostawy. W naszej aptece internetowej wszelkie zamówienie zrealizujesz zarówno za pośrednictwem Pocztexu, jak i DPD oraz InPostu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zamawianego leku, warto skorzystać z doradztwa online - zadzwonić na podany numer telefonu i porozmawiać z farmaceutą sprawującym pieczę nad apteką. Wówczas zyskujemy pewność, że zamawiany lek spełni nasze oczekiwania.