Na katar chorował każdy z nas - dolegliwość znana nam już od wczesnego dzieciństwa tak naprawdę nie omija nikogo. Ogólne osłabienie, pojawianie się nieprzyjemnej wydzieliny z nosa, otępienie, brak sił, a czasem nawet stan podgorączkowy - te objawy kataru znamy wszyscy. Jednak mimo ogromnego, co sezonowego doświadczenia nadal wielu z nas nie wie, jak skutecznie wyleczyć katar. Poznaj nasze sprawdzone sposoby.
Co to jest katar?
Aby móc skutecznie wyleczyć katar, w pierwszej kolejności warto zrozumieć, czym on właściwie jest. Przede wszystkim możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje kataru:
- katar alergiczny
- katar wirusowy
- katar bakteryjny
Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi objawami, a dobrze rozpoznany rodzaj kataru pomaga w dobraniu odpowiedniego sposobu leczenia.
Katar sienny i alergiczny
Katar alergiczny najczęściej pojawia się sezonowo - w wyniku pylenia konkretnych roślin lub na skutek bezpośredniej ekspozycji na alergeny - na przykład kurz czy sierść zwierząt. Wówczas pojawia się wodnisty katar, zaczerwienione spojówki i ogólne uczucie rozbicia. Sam śluz jest przezroczysty i nie zmienia swojej barwy. Najskuteczniejszą metodą walki z katarem alergicznym jest przyjmowanie leków antyhistaminowych.
Katar wirusowy
To zdecydowanie najczęstszy rodzaj kataru. Pojawia się kilka razy do roku i zazwyczaj trwa około siedmiu dni. Początkowo wydzielina ma jasną, białawą barwę i charakteryzuje się dużą obfitością. Wówczas nasz organizm chroni się przed chorobą. W kolejnej fazie konsystencja kataru staje się dużo gęstsza i nabiera zielonego koloru. Często zatyka nos przez co mamy kłopoty z oddychaniem. Z tego względu większość chorych zaczyna oddychać przez usta, co może doprowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji bakteryjnych. Ważne, by podczas wydmuchiwania nosa nie używać obu dziurek jednocześnie - wtedy najgęstsza wydzielina przedostaje się głębiej.
Każda z faz kataru trwa od około 3 do 5 dni - łącznie mamy do czynienia z około 8 dniami choroby. Jeśli jednak w drugiej fazie nasz organizm nie zwalczy infekcji, wówczas może się ona przerodzić w katar bakteryjny.
Katar bakteryjny
W tym przypadku mamy do czynienia z gęstym śluzem o żółtawym zabarwieniu. Jest on znacznie trudniejszy do wyleczenia - zazwyczaj konieczna jest wizyta u lekarza i przyjmowanie antybiotyków.
Katar - jak leczyć?
Skoro wiemy już, jakie są rodzaje kataru, należy przejść do kwestii jego leczenia. Choć popularne przysłowie mówi o tym, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony 7 dni, warto sprawdzić, jak skutecznie wyleczyć katar, aby skrócić czas jego trwania i ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości.
Domowe sposoby na katar
Ze względu na dużą popularność tego typu schorzenia, większość z nas wypracowała już kilka skutecznych metod na leczenie kataru. Przede wszystkim zaleca się picie dużej ilości płynów - wody, ciepłych herbat z cytryną, miodem, kurkumą i imbirem. Warto również stosować naturalne antybiotyki, takie jak na przykład czosnek, które pomagają w udrożnieniu dróg oddechowych. Jak mówi kolejne przysłowie - katar najlepiej leczyć odpoczynkiem, dlatego zaleca się leżenie w łóżku i unikanie przeciągów.
Inhalacja na katar
Stosowanie inhalacji na katar to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Polega na wdychaniu aerozolu razem z powietrzem. Inhalację najlepiej stosować codziennie, po kilkanaście minut. W tym celu można użyć naturalnych olejków eterycznych - takich jak olejek z drzewa herbacianego, sosnowy czy eukaliptusowy. Dużą popularnością cieszą się również gotowe preparaty apteczne oraz sól fizjologiczna. Do inhalacji można stosować miskę oraz ręcznik lub zaopatrzyć się w elektroniczny inhalator dostępny w niemal każdej aptece.
Leki na zatoki i katar
W przypadku uciążliwego kataru, warto postawić na wsparcie odpowiednich medykamentów. Dużą popularnością cieszą się spraye i krople na katar, które pomagają w udrożnieniu dróg oddechowych. Zmniejszają obrzęk i przekrwienie śluzówki nosa, co znacząco ułatwia oddychanie. Należy jednak pamiętać, aby tego typu leków nie stosować dłużej niż 7 dni - mogą bowiem prowadzić do uszkodzenia śluzówki. W aptekach dostępne są również liczne tabletki na katar - jednak podobnie jak w przypadku aerozoli nie należy stosować ich dłużej niż około 5 dni.
Jak radzić sobie z katarem u dziecka?
Ze względu dopiero kształtującą się odporność niemowlęta oraz dzieci są znacznie bardziej narażone na katar. Warto więc poznać kilka skutecznych sposobów na zwalczanie przeziębienia. W przypadku najmniejszych dzieci należy skupić się na usuwaniu zalegającej wydzieliny za pomocą specjalnych aspiratorów. Najlepiej sprawdzą się te z obłą końcówką. Po każdym użyciu sprzęt należy bardzo dokładnie wyczyścić. Starsze dzieci powinny natomiast systematycznie wydmuchiwać nosek. Poza lekami przepisanymi przez lekarza, na katar u maluchów często stosuje się nebulizację z soli fizjologicznej oraz płukanie jamy nosowej i zatok. Można również stosować leki na zatoki i katar, które obkurczają błonę śluzową nosa. Jeśli katar nie ustępuje po około 7 dniach oraz zaczynają pojawiać się dodatkowej objawy, takie jak kaszel, należy udać się do lekarza.