Dla każdej kobiety jej włosy stanowią ważny atrybut urody. Pozwalają czuć się pięknie i pewnie. Jednak utrzymanie ich w doskonałej kondycji to nie lada wyzwanie. Codziennie narażamy je na szereg czynników, które przyczyniają się do ich osłabienia, utraty blasku i nadmiernego wypadania. Warto zatem zadbać o nie w sposób kompleksowy, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.
Wzmacnianie włosów jest procesem, który musi trwać. Nie da się naprawić ich kondycji poprzez pojedyncze zabiegi wykonywane z doskoku. Wprowadzenie do swojej codziennej rutyny naturalnych metod, takich jak maseczki, płukanki, olejowanie czy wcierki, może natomiast wpłynąć na zmniejszenie wypadania włosów i przywrócić im blask. Równie ważne jest dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych poprzez zbilansowaną dietę lub suplementację. Pamiętaj również, aby eliminować czynniki, które mogą negatywnie wpływać na kondycję Twoich włosów, takie jak stres, zaburzenia hormonalne czy niewłaściwe zabiegi fryzjerskie.
W tym obszernym przewodniku odkryjemy naturalne metody na przeciwdziałanie wypadaniu włosów, które pomogą nam zapanować nad problemami ze skórą głowy i przywrócą kosmykom ich zdrowy wygląd.
Przyczyny wypadania włosów
Wypadanie włosów może być spowodowane rozmaitymi czynnikami. Dobra wiadomość jest taka, że na wiele z nich mamy wpływ. Co zatem może osłabiać włosy?
- niewłaściwa pielęgnacja;
- zbyt częste mycie włosów;
- nieprawidłowe rozczesywanie, zwłaszcza na mokro;
- czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz czy promienie słoneczne;
- zanieczyszczenie powietrza;
- zabiegi fryzjerskie, takie jak częste farbowanie i rozjaśnianie;
- używanie suszarek, lokówek i prostownic bez ochrony przed wysoką temperaturą;
- odwodnienie organizmu;
- niezbilansowana dieta, w której brak składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, cynk, witaminy z grupy B, a także witaminy A i E.
Jakie są domowe sposoby na problem wypadających włosów?
Powstrzymanie wypadania włosów zaczyna się już na etapie prawidłowej pielęgnacji. Wybieraj delikatne szampony, które nie podrażniają skóry głowy i nie obciążają włosów. Stosuj odżywki i maski dostosowane do Twojego typu włosów. Przy stylizacji z użyciem wysokiej temperatury nie zapominaj o ochronie włosów za pomocą kosmetyków termoochronnych.
Zmniejszenie wypadania włosów może mieć także związek z dopasowaniem odpowiedniej częstotliwości mycia i czesania. Zbyt częste mycie może doprowadzić do ich przesuszenia, dlatego należy zachować umiar. Podczas mycia delikatnie masuj skórę głowy, co poprawi krążenie i dostarczy składników odżywczych do cebulek. Unikaj czesania mokrych włosów, a jeśli to konieczne, wybierz grzebień z szeroko rozstawionymi zębami, by zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia.
Oprócz podstawowych zabiegów na przeciwdziałanie wypadaniu włosów istnieje także wiele naturalnych metod, które można stosować w domu. Na przykład odżywcze maseczki, takie jak ta z awokado i oliwy z oliwek, którą przygotowuje się poprzez rozgniecenie awokado i wymieszanie go z kilkoma łyżkami oliwy. Po nałożeniu na włosy pozostaw ją na 30 minut przed spłukaniem. Inną opcją jest maseczka z jogurtu i miodu, gdzie te dwa składniki miesza się, a następnie aplikuje na włosy, owijając je ręcznikiem lub folią na 30 minut. Kolejnym sposobem na przeciwdziałanie wypadaniu włosów może być maseczka z banana i jajka – wystarczy rozgnieść banana i wymieszać go z roztrzepanym jajkiem, a po nałożeniu pozostawić na włosach na 20-30 minut.
Naturalne płukanki to kolejny sposób na wzmocnienie włosów. Płukanka z pokrzywy, którą przygotujesz poprzez zalanie świeżych lub suszonych liści wrzątkiem, może pomóc ograniczyć przetłuszczanie się włosów. Z kolei płukanka z octu jabłkowego, przygotowana z pół szklanki octu wymieszanego z taką samą ilością wody, doda włosom blasku i usunie pozostałości kosmetyków.
W ostatnim czasie bardzo popularnym domowym zabiegiem stało się również olejowanie, które może ograniczyć wypadanie włosów. Wykorzystaj do tego olejek kokosowy, arganowy lub rycynowy. Nałóż olej na całą długość włosów, owiń je ręcznikiem lub folią i pozostaw na co najmniej godzinę przed dokładnym spłukaniem i umyciem delikatnym szamponem.
Dieta na wzmocnienie włosów
Wzmocnienie włosów od wewnątrz jest równie istotne, co ich pielęgnacja zewnętrzna. Nic zatem dziwnego, że dieta na wzmocnienie włosów może rzeczywiście przynieść ciekawe efekty. Warto zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka, ponieważ włosy są zbudowane głównie z keratyny, będącej właśnie rodzajem białka. Produkty takie jak jaja, ryby, drób, tofu, orzechy i nasiona stanowią doskonałe źródła tego składnika.
Dieta na wzmocnienie włosów powinna zawierać także żelazo. Jego źródłem jest mięso czerwone, szpinak, fasola oraz soczewica. Kolejnym ważnym minerałem jest cynk, który wspomaga produkcję keratyny i przyspiesza regenerację tkanek. Jego dobrymi źródłami są produkty nabiałowe, pełnoziarniste, pestki dyni i jagnięcina.
Witaminy z grupy B, szczególnie biotyna (witamina B7) i kwas pantotenowy (witamina B5), są niezbędne w diecie na wzmocnienie włosów. Można je znaleźć w produktach zbożowych, jajach i orzechach. Równie istotna jest witamina C, która wspomaga krążenie krwi w skórze głowy, co dostarcza cebulkom więcej tlenu i składników odżywczych. Jej źródła to owoce cytrusowe, papryka, kiwi i jagody.
Przeciwdziałanie wypadaniu włosów - suplementy
Nawet przy zdrowej diecie czasami trudno jest dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dlatego warto rozważyć suplementację, która może pomóc w uzupełnieniu braków i skutecznym wzmocnieniu włosów od wewnątrz. W produktach tego typu może znajdować się np. skrzyp polny, bogaty w krzem, który stanowi podstawowy budulec struktury włosa. Regularne stosowanie skrzypu polnego pomaga zapobiegać wypadaniu włosów i nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy.
Innym cennym składnikiem suplementów jest pokrzywa, zawierająca bogaty zestaw witamin, minerałów i kwasów organicznych. Ważna dla kondycji włosów jest także biotyna, znana jako witamina H lub B7. Biotyna wspiera produkcję keratyny, kluczowego składnika włosa, oraz przyspiesza regenerację tkanek, co korzystnie wpływa na włosy, paznokcie i skórę.
Kompleks witamin z grupy B, w tym B5, B6 i B12, również odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowych włosów, wspierając ich wzrost i zapobiegając wypadaniu. Suplementacja żelazem może natomiast pomóc uzupełnić jego niedobory, które często prowadzą do osłabienia włosów i ich wypadania.