Palenie to jeden z nałogów najbardziej szkodliwych dla zdrowia. Rocznie z powodu palenia papierosów i używania innych wyrobów tytoniowych na świecie umiera ponad 8 milionów ludzi. Mimo to wiele osób ma problem, by skutecznie rzucić palenie. Odstawienie papierosów to cel, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak przestać palić? Cenne wskazówki znajdziesz w tym artykule.
Jak palenie papierosów wpływa na Twoje zdrowie?
Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że palenie szkodzi. Ale czy wiesz dokładnie, jaka jest szkodliwość palenia tytoniu? Nie wszyscy mają świadomość, że zarówno papierosy, jak i vaping znacznie zwiększają ryzyko rozwoju ponad 20 rodzajów nowotworów, m.in. płuc, przełyku, krtani, gardła oraz trzustki.
Palenie papierosów to nałóg także na co dzień obciążający Twoje zdrowie. Ma negatywny wpływ np. na ciśnienie krwi, wydolność płuc i kondycję skóry. Ponadto zwiększa ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych, np. koronawirusem. Negatywnie oddziałuje także na przewód pokarmowy, mogąc przyczyniać się do powstawania wrzodów żołądka i stanów zapalnych jelit.
Pamiętaj, że paląc, negatywnie oddziałujesz na zdrowie nie tylko swoje, ale również otaczających Cię osób. Tzw. bierni palacze mają wyższe ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób układu oddechowego.
Dlaczego warto rzucić palenie?
Wbrew pozorom pozytywne skutki rzucania palenia można odczuć wyjątkowo szybko. Jak zachowuje się organizm po rzuceniu palenia? Przede wszystkim przystępuje do regeneracji. Już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa spada tętno, w ciągu kilku tygodni poprawia się czynność płuc, a po 3 miesiącach można zaobserwować znaczną poprawę kondycji fizycznej.
Największe korzyści mogę odczuć osoby, którym udało się skutecznie rzucić palenie. Po 10 latach ich śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę mniejsza niż wśród palaczy. Po 15 latach mają ryzyko zachorowania na raka płuc porównywalne z tym występującym u osób, które nigdy nie paliły.
Korzyści z rzucenia palenia to nie tylko te o podłożu zdrowotnym. Warto wziąć pod uwagę, że zaprzestanie palenia papierosów znajduje odzwierciedlenie w zdrowszym wyglądzie Twojej skóry i zębów. Znika nieprzyjemny zapach na Twojej odzieży, w domu i w samochodzie. Możesz zaoszczędzić więcej pieniędzy dotychczas przeznaczanych na używki.
Porady dotyczące rzucenia palenia – domowe sposoby
Jak przestać palić? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które podejmowały już nieskuteczne próby odstawienia papierosów. Rzucenie palenia może być trudne, szczególnie w sytuacjach stresowych. Negatywne skutki rzucenia palenia dotyczą w szczególności samopoczucia psychicznego. Możesz czuć większe rozdrażnienie, mieć trudności w koncentracji. Objawy te mijają jednak z czasem – wymagają samozaparcia. Z tego powodu zamiast spontanicznych decyzji lepiej przystąpić do skrupulatnie zaplanowanego działania.
Jak przygotować się do rzucenia palenia?
- Załóż dzienniczek palacza, który ma na celu budować Twoją niechęć do sięgania po papierosy. Sumuj w nim wydatki na używki i odnotowuj negatywne skutki palenia, np. poranny kaszel.
- Przeanalizuj swoje wcześniejsze próby odstawienia papierosów. Zastanów się, jakie pojawiły się u Ciebie objawy odstawienia nikotyny. Kiedy występuje kryzys przy rzucaniu palenia i jak możesz zaradzić mu tym razem?
- Przemyśl, w jakich sytuacjach masz największą chęć, by zapalić. Poszukaj alternatywnych sposobów na radzenie sobie w takich przypadkach.
- Poproś swoich bliskich o wsparcie rzucania palenia. Jeśli masz w otoczeniu palaczy, nie powinni proponować Ci papierosów. Jeszcze cenniejsze wsparcie mogą oferować osoby niepalące, do których możesz zgłosić się po wsparcie w sytuacjach kryzysowych.
- Jeżeli napotykasz duże problemy, by regulować emocje inaczej niż poprzez palenie, rozważ profesjonalne wsparcie rzucania. Dobry pomysł to np. psychoterapia behawioralna.
Jak przestać palić? Przydatne wskazówki
- Łatwiejsze do osiągnięcia jest stopniowe rzucanie palenia, dlatego zacznij od wydzielania paru godzin w ciągu dnia, w których możesz sięgać po papierosy. W pozostałym czasie staraj się trzymać papierosy z dala od siebie.
- Nie szukaj towarzystwa do palenia, ponieważ wzmacnia ono Twój nałóg. Jeśli już palisz, staraj się robić to w pojedynkę, wybierając ustronne miejsce.
- Skorzystaj z odpowiedniej okazji. Wybierz czas, w którym rzucenie palenia może być dla Ciebie łatwiejsze, np. podczas przeziębienia albo na urlopie.
- Zastanawiasz się, jak nie przytyć po rzuceniu palenia? Wiele osób może zajadać głód nikotynowy. W tym przypadku warto świadomie wybierać inne sposoby na rozładowywanie stresu, np. aktywność fizyczną, trening oddechowy, medytację.
- Na co dzień miej w pamięci korzyści z rzucenia palenia. Podejmuj aktywność fizyczną, która pozwoli Ci ocenić swoją wydolność. Sumuj pieniądze zaoszczędzone na nie-kupowaniu kolejnych paczek papierosów.
Leki na rzucenie palenia
Odstawienie papierosów mogą w znacznym stopniu ułatwić specjalne środki na rzucenie palenia. To tzw. produkty nikotynowej terapii zastępczej (NTZ). Do Twojego wyboru pozostają zarówno leki na receptę, jak i różnego rodzaju preparaty bez recepty, np. tabletki, plastry, gumy oraz spraye.
Zastanawiasz się, czy plastry lub gumy na rzucenie palenia pomagają? Tego rodzaju preparaty zawierają farmakologiczną nikotynę, która łagodzi negatywne skutki rzucenia palenia. Jeśli łączysz ją z wyżej wymienionymi strategiami na rzucenie palenia, może być skuteczna.
Wiele osób wybiera także tabletki na rzucenie palenia. W ich składach można spotkać inne substancje czynne, które oddziałują na układ nerwowy, takie jak bupriopion, wareniklina i cytyzyna. Ponieważ wpływają na te same receptory co nikotyna, zmniejszają chęć na zapalenie papierosa.
Jak skutecznie rzucić palenie? Podsumowanie
Istnieją liczne korzyści z rzucenia palenia, o których musisz pamiętać, gdy poczujesz głód nikotynowy. Miej na uwadze przede wszystkim zdrowie: swoje i bliskich. Nie bój skorzystać się z dodatkowego wsparcia rzucania. Pomóc mogą zarówno specjalne środki na rzucenie palenia, jak i osoby w Twoim otoczeniu. Zamiast nagłej rezygnacji z papierosów, stopniowo rezygnuj z nałogu.