Rozporządzenie ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku dotyczące warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia informuje, że apteczka samochodowa powinna stanowić wyposażenie:
- autobusów,
- taksówek,
- samochodów ciężarowych, które są przystosowane do przewozu osób,
- a także pojazdów silnikowych do nauki jazdy oraz egzaminowania.
Chociaż apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa w większości aut osobowych w Polsce, ze względów bezpieczeństwa powinien wozić ją ze sobą każdy kierowca.
Posiadanie apteczki pierwszej pomocy umożliwia również wywiązanie się z przepisów Kodeksu karnego dotyczących udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wypadku samochodowym.
Co więcej, obowiązek posiadania apteczki samochodowej obowiązuje w wielu krajach europejskich – weź to pod uwagę, planując wyjazd za granicę.
Co obowiązkowo musi zawierać apteczka samochodowa?
Chociaż w Polsce nie obowiązują przepisy regulujące dokładną zawartość apteczki samochodowej, warto stosować się do europejskiej normy DIN 13164. Uwzględnia ona aż 27 elementów oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych.
A apteczce samochodowej powinny znaleźć się:
- opatrunki indywidualne: G, M i K (4 sztuki),
- zestaw plastrów (14 sztuk),
- przylepiec (5 m x 2,5 m),
- opaski elastyczne w 2 rozmiarach (4 m x 6 cm i 4 m x 8 cm),
- chusty opatrunkowe w 2 rozmiarach (40 cm x 60 cm i 60 x 80 cm),
- kompresy (10 cm x 10 cm),
- chusty trójkątne,
- nożyczki,
- rękawice winylowe,
- koc ratunkowy,
- chusteczki nasączone,
- ustnik do sztucznego oddychania.
Pamiętaj o regularnym uzupełnianiu apteczki, jeżeli skorzystasz z jej zawartości. Podobnie zwracaj uwagę na jej okres przydatności. Gdzie sprawdzisz ważność apteczki? Zwykle zawierają ją opakowania wszystkich produktów sterylnych. Są ważne średnio 3-5 lat od zakupu.
Jakie jest dodatkowe wyposażenie apteczki samochodowej?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyposażyć swoją apteczkę samochodową w dodatkowe akcesoria pierwszej pomocy. Mogą być to np. inne rodzaje opatrunków, takie jak plastry hydrożelowe. W apteczce samochodowej możesz mieć również igły i nici chirurgiczne, środki do dezynfekcji ran oraz maść na oparzenia.
Apteczka przydaje się nie tylko w trakcie kolizji drogowej. Możesz przechowywać także leki, np. przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na kaszel, przeciwbiegunkowe. Dobry pomysł to także umieszczenie w apteczce małej latarki, na wypadek konieczności używania jej wyposażenia przy słabym oświetleniu.
Gdzie możesz kupić apteczkę?
Wyposażenie apteczki samochodowej, jak i kompletną apteczkę możesz kupić w większości aptek, sklepów ratownictwa medycznego, sklepów samochodowych czy nawet marketów. Najwygodniej zamówić zawartość apteczki samochodowej online – masz wtedy szeroki wybór apteczek i możesz szybko oraz wygodnie zapoznać się z ich zawartością.
Ile wynosi mandat za brak apteczki?
Kierowcy prywatnych samochodów osobowych nie dostaną mandatu za brak apteczki w aucie, ponieważ nie jest ona obowiązkowa. Mandat grozi natomiast kierowcom taksówek, autobusów i samochodów ciężarowych. Zgodnie z art. 97 Kodeksu wykroczeń może mieć wysokość od 20 do nawet 3000 zł.
Jak prawidłowo przechowywać apteczkę w samochodzie?
Pamiętaj, że apteczka samochodowa ma gwarantować Ci szybkie udzielenie pierwszej pomocy. Z tego względu powinna być łatwo dostępna (zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów), znajdując się w kabinie pasażerskiej.
Błędem jest trzymanie apteczki samochodowej w bagażniku. Możesz schować ją np. w kieszeni przy drzwiach lub w jednym ze schowków (m.in. w desce rozdzielczej, podłokietniku).
Zawartość apteczki samochodowej powinna być chroniona przed ciepłem i światłem słonecznym. Należy przechowywać ją w suchym otoczeniu i w temperaturze pokojowej.
Przed wyruszeniem w drogę, poinformuj pasażerów, gdzie znajduje się apteczka samochodowa. Możesz także umieścić taką informację w widocznym miejscu pojazdu, np. na desce rozdzielczej albo po wewnętrznej części drzwi samochodu.