Swędzenie skóry, nudności, apatia, zaczerwienienie oczu czy nieustający katar - to jedne z najczęstszych objawów alergii. Choć tego typu dolegliwości są znane większości z nas, każda z nich zależy od konkretnego typu nadwrażliwości. Poznaj najpopularniejsze rodzaje alergii i dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić.
Czym jest alergia?
Aby móc skutecznie się leczyć, warto w pełni zrozumieć, czym właściwie jest
alergia. Jak podają źródła, jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na którykolwiek z alergenów, który w normalnych warunkach zostałby zignorowany przez nasz organizm. Reakcje na kontakt z uczulającą substancją mogą być najróżniejsze - od swędzenia skóry, przez mdłości i wymioty, aż do kłopotów z oddychaniem. Wszystko za sprawą histaminy, która wywołuje swego rodzaju stan zapalny. Do najczęstszych alergenów należą cytrusy, pyłki roślin, kurz, krowie mleko, owoce morza oraz orzechy. Zazwyczaj reakcja na którykolwiek z alergenów pojawia się w ciągu kilku minut - na przykład odczuwamy puchnięcie języka lub warg - jednak zdarza się, że alergia może rozwijać się stopniowo i ujawnić się po kilku godzinach od kontaktu z alergenem.
Rozpoznawanie chorób alergicznych
Choć obecnie różnego rodzaju uczulenia dotyczą niemal 30% ludzi, samo leczenie alergii oraz rozpoznawanie chorób alergicznych bywa dość trudne. Stąd warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, jeśli podejrzewamy u siebie lub naszych bliskich alergię. Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba udać się do lekarza, który następnie skieruje nas na wszystkie konieczne badania. Zazwyczaj w przypadku alergii zaleca się testy skórne, próby prowokacyjne oraz badania spirometryczne.
Najczęstsze rodzaje alergii
Do najczęstszych chorób alergicznych należą: alergia pokarmowa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka alergiczna, alergiczny nieżyt nosa, astma alergiczna oraz alergiczne zapalenie spojówek.
Alergia pokarmowa
Tego rodzaju alergia najczęściej pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym - zazwyczaj dotyczy ona mleka krowiego, pszenicy czy jaj. Niemniej, jest również możliwe, aby pojawiła się u osoby dorosłej. Jest stosunkowo łatwa do rozpoznania, ponieważ reakcja organizmu pojawia się niemal natychmiast. Zazwyczaj są to zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub zespół alergii jamy ustnej. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z takimi objawami alergii, jak biegunka, nudności czy wymioty. Natomiast jeśli alergia dotyka jamy ustnej, dochodzi do powstania obrzęku, zaczerwienienia lub mrowienia - na przykład odczuwamy puchnięcie języka. W przypadku alergii pokarmowej najczęściej stosuje się dietę eliminacyjną, polegającą na usunięciu z jadłospisu uczulających składników oraz kurację lekami antyhistaminowymi.
Atopowe zapalenie skóry
Jest to rodzaj alergii najczęściej występujący u niemowląt. Jednak, tak samo jak w przypadku alergii pokarmowej, pojawia się również u starszych dzieci oraz osób dorosłych. Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj objawia się świądem, suchością skóry, zaczerwienieniem czy nawet pęcherzykami i grudkami. Poszczególne objawy często zależą również od wieku chorującego, np. u niemowląt znacznie częściej mamy do czynienia z pęcherzykami, natomiast u dorosłych z rumieniem. Choć leczenie AZS jest bardzo długotrwałe, niestety choroba nie jest w pełni uleczalna. Jednak aby zminimalizować dokuczliwe objawy, a co za tym idzie, polepszyć komfort życia, zazwyczaj stosuje się leki o działaniu antyhistaminowym oraz wdraża się terapię emolientową.
Pokrzywka alergiczna
Jeśli chodzi o skórne objawy alergii, pokrzywka alergiczna ujawnia się bardzo szybko - zazwyczaj w przeciągu kilku minut lub godzin. Wówczas w miejscu, w którym nasza skóra miała kontakt z alergenem, pojawia się charakterystyczny rumień oraz bąble. W większości przypadków pokrzywka ustępuje samoistnie po około 6 tygodniach, w przeciwnym razie stosuje się leki przeciwhistaminowe.
Zapalenie spojówek oraz alergiczny nieżyt nosa
To jedne z najpopularniejszych rodzajów alergii, które często występują wspólnie. Zazwyczaj są wynikiem alergii wziewnych, np. uczulenia na pyłki roślin lub sierść zwierząt. W przypadku zapalenia spojówek mamy do czynienia z przekrwieniem oczu, łzawieniem oraz swędzeniem. Natomiast katar sienny często wiąże się ze swędzeniem nosa, napadami kichania, pojawieniem się wodnistej wydzieliny oraz uczuciem suchości w okolicach podniebienia. W zależności od alergenu, tego typu alergie mogą trwać przez cały rok, sezonowo lub jedynie na skutek kontaktu z alergenem.
Astma alergiczna
W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych chorób alergicznych, astma często pojawia się jako skutek nieleczonej alergii. Zazwyczaj objawia się charakterystycznym, świszczącym oddechem, dusznościami, napadami suchego kaszlu, czy przyspieszonym biciem serca. W celu rozpoznania astmy alergicznej stosuje się zarówno badanie spirometryczne, tak jak w przypadku zwykłej astmy, razem z przeprowadzaniem testów skórnych i badaniem stężenia przeciwciał IgE w surowicy.
Choć różnego rodzaju choroby alergiczne należą do jednych z najpopularniejszych schorzeń, warto pamiętać, aby nie bagatelizować alarmujących objawów. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń dotyczących występowania alergii, należy niezwłocznie udać się do lekarza.