Apteczka – dlaczego to element obowiązkowy?
Mając w domu apteczkę, możesz udzielić pierwszej pomocy sobie i bliskim. Przykładowo materiały opatrunkowe pozwolą Ci zabezpieczyć ranę na czas uzyskania profesjonalnej pomocy medycznej. Dzięki odpowiednio wyposażonej apteczce złagodzisz również objawy przeziębienia, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego czy reakcje alergiczne odczuwane przez domowników. Możesz m.in. zbić wysoką gorączkę, uśmierzyć dokuczliwy ból gardła lub poprawić komfort oddychania przy zatkanym nosie.
Pamiętaj o tym, że podstawowe wyposażenie apteczki powinno znajdować się w jednym miejscu. Dzięki temu możesz szybko sięgać po potrzebne leki lub materiały opatrunkowe. Trzymaj apteczkę w miejscu dostępnym wyłącznie dla dorosłych – ze względów bezpieczeństwa nie powinna znajdować się w zasięgu dzieci. Kup specjalne pudełko albo torbę, w których możesz trzymać wyposażenie apteczki.
Podstawowe wyposażenie domowej apteczki – co powinna zawierać?
Zastanawiasz się, co powinna zawierać apteczka w Twoim domu? Wbrew pozorom lista leków, opatrunków i innych elementów wyposażenia apteczki jest całkiem długa. Co także istotne, zawartość apteczki może różnić się zależnie od potrzeb domowników. Inaczej zaprezentuje się np. apteczka w domu, gdzie są małe dzieci lub alergicy, a jeszcze inaczej apteczka osób, które stosują suplementację określonych witamin i minerałów.
Jeśli kompletujesz wyposażenie apteczki w domu, przede wszystkim sprawdź, czy masz już:
- podstawowe leki bez recepty – szczególnie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol, ibuprofen czy aspiryna,
- leki na receptę, które są przyjmowane na stałe – np. na nadciśnienie, dla cukrzyków lub obniżające poziom cholesterolu we krwi,
- leki i preparaty na przeziębienie – m.in. syrop na ból gardła i nawilżający spray do nosa,
- leki i preparaty przeciwbiegunkowe – takie jak węgiel aktywny, przeciwbakteryjne (np. nifuroksazyd) i zwalniające perystaltykę jelit (np. loperamid),
- elektrolity – przeciwdziałają odwodnieniu organizmu przy występowaniu wymiotów lub biegunki,
- probiotyki – wskazane m.in. podczas antybiotykoterapii, odbudowujące zdrową mikrobiotę jelitową,
- leki przeciwalergiczne – np. dla osób uczulonych na ukąszenia owadów,
- maści i kremy wspierające gojenie – przydają się do łagodzenia oparzeń słonecznych, przeciwdziałają powstawaniu blizn i przebarwień.
Pamiętaj, że stosowanie jakichkolwiek leków u dzieci poniżej 3. roku życia wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą. Dotyczy to w szczególności leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, które wymagają ściśle określonego, precyzyjnego dawkowania. Dlatego nawet jeśli masz w apteczce podstawowe leki bez recepty, podawanie ich dzieciom najpierw powinien zatwierdzić specjalista.
Jakie materiały opatrunkowe warto mieć w domu?
Obowiązkowy element wyposażenia apteczki w Twoim domu to oczywiście także materiały opatrunkowe. Wśród nich powinny znajdować się przede wszystkim plastry, jałowe gazy i kompresy, bandaże i chusta trójkątna. Oprócz nich do opatrywania ran, np. otarć i skaleczeń, potrzebujesz środków dezynfekcyjnych. Aktualnie nie rekomenduje się stosowania wody utlenionej. Zamiast niej możesz stosować np. Octenisept.
Dodatkowe akcesoria opatrunkowe, które mogą znaleźć się w Twojej apteczce, to m.in. jednorazowe rękawiczki, żel hydrokoloidowy i zimne lub rozgrzewające kompresy na siniaki, stłuczenia i skręcenia.
Jak prawidłowo opatrzyć ranę w warunkach domowych?
Właściwe opatrywanie ran jest bardzo ważne dla prawidłowego procesu gojenia. Dotyczy nie tylko silnych zranień, ale również niewielkich skaleczeń. Pozwala uniknąć niebezpiecznych powikłań i widocznych blizn. Dlatego do opatrunków stosuj wyłącznie zatwierdzone wyroby medyczne. Dobieraj je pod kątem rodzaju i wielkości rany. Plastry z opatrunkiem najlepiej sprawdzają się do małych zranień. Jeśli rana bardziej krwawi, konieczne może być użycie gazy, opaski i bandaża, które pochłaniają więcej wilgoci i skuteczniej tamują krwawienie.
Prawidłowo dobrany opatrunek musi zabezpieczać całą powierzchnię rany i jej najbliższe okolice. Nie może przesuwać się i odsłaniać rany, np. w trakcie wykonywania codziennych czynności. Powinien skutecznie chronić naruszoną ciągłość skóry przed wnikaniem patogenów do krwioobiegu. Dlatego też najlepiej, by stosowane przez Ciebie opatrunki były jałowe i przechowywane w sterylnych warunkach. Równie ważne jest, by opatrunek pozwalał skórze oddychać, co ma istotny wpływ na prawidłowe gojenie się rany.
Zanim założysz opatrunek, nie zapomnij o oczyszczeniu rany. W tym celu stosuj środki dezynfekcyjne do przemywania ran, zależnie od preferencji w płynie albo w sprayu. Pamiętaj o higienie rąk – przed przystąpieniem do opatrunku umyj je ciepłą wodą z mydłem. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz użyć żelu albo chusteczek antybakteryjnych. Stosuj się do zaleceń lekarskich w kwestii regularnej zmiany opatrunków.
Produkty marki Salvequick w naszej ofercie
Jeśli zastanawiasz się, które produkty wybrać do swojej apteczki, w naszej aptece internetowej znajdziesz m.in. wyroby medyczne marki Salvequick. Oferuje ona m.in. plastry z opatrunkiem dla dzieci i dorosłych. Są elastyczne, wytrzymałe i odporne na brud. Delikatnie przylegają do skóry, pozwalając jej oddychać, co przyspiesza proces gojenia się ran. Sprawdzają się do ran o małym i średnim wysięku. Można stosować je np. na skaleczenia, otarcia i zadrapania.
Plastry dla dzieci są dostępne w kolorowych wariantach, np. z fotografiami zwierząt lub kolorowymi obrazkami postaci z bajek. Z kolei dla dorosłych możesz wybrać plastry cieliste lub transparentne, które w mniejszym stopniu rzucają się w oczy. Do Twojej dyspozycji pozostają plastry w różnych rozmiarach i kształtach, np. prostokątnych, o zaokrąglonych brzegach lub do samodzielnego wycinania.
Produkty marki Salvequick są hipoalergiczne i nie powodują podrażnień skóry. Warto rozważyć także wysokochłonne plastry wodoodporne. Mają warstwę klejącą po czterech stronach, przez co nie przeszkadzają np. w regularnym myciu rąk. Nadają się również do noszenia np. na plaży albo na basenie.
Poza standardowymi plastrami opatrunkowymi w swojej apteczce możesz mieć także hydrożelowe plastry na odciski i pęcherze stóp. Przydadzą się np. przy zmianie obuwia na nowe, zmniejszając dolegliwości bólowe i nieprzyjemny ucisk.
Domowa apteczka – skompletuj ją i sprawdzaj na bieżąco
Wiesz już, które produkty dla dzieci i dorosłych warto mieć w apteczce w swoim domu. Kiedy już je skompletujesz, zadbaj o systematyczne sprawdzanie stanu apteczki. Nie tylko na bieżąco uzupełniaj brakujące elementy wyposażenia, ale również weryfikuj daty ważności leków.